fbpx
AktualitetLajme

Vajza e zhdukur në Itali hap telefonin por nuk përgjigjet

 

Buzaishta është një ndër fshatrat më të thellë të krahinës së Mokrës së Poshtme në komunën e Velçanit .Në familjen Krasaliu prej 19 vjetësh ekziston një dramë familjare për vajzën e tyre të zhdukur në Itali Është zhdukur në mënyrën më misterioze një emigrantë në Itali ka shkëputur lidhjet madje dhe numuri i telefonit që ata komunikonin në Itali ku ishte martuar emigrantia 11 vite qëndroj i mbyllur para pak ditësh ai numur është rihapur por nga ana tjetër e receptorit nuk përgjigjet njeri ,zilja vazhdon të bjeri pambarimisht por askush nuk përgjigjet …Çfar të ketë ndodhur me vajzën e tyre thotë babai i saj Myftar Krasaliu nga Buzaishta e Velçanit në Mokër ?

Ngjaria

Ëngjëllueshe Krastaliu nga fshati Buzaishtë i Velçanit të Mokrës ka qënë e martuar tre vjet në fshatin Stranik të Librazhdit .Në shtator 1997 ajo është marrë forcërisht nga dy persona dhe është trafikuar në Itali për qëllime prostitucioni .Ajo vendoset në qytetin e Milanos dhe për tre muaj punon si prostitutë duke iu shpëtuar më pas tutorve të saj dhe kërkon ndihmë tek një prift italian në Milano .Prifti pasi e merr në mbrojtje pas disa muajsh e njeh me një djalë nga Breshia që quhej Viktor .

Një vit pas lidhjes me Viktorin ajo martohet me Viktorin .Ëngjëllushja lidhet me telefon me familjen e saj në Mokër dhe iu thotë prindërve se tashmë është e lumtur me burrin e saj italian, Viktorin .Në Itali mbante emrin Anxhela .Ajo nuk iu tregon familjes trafikantet qe e moren forcerisht me gomone ne Itali pasi nuk do qe vellezrit e saj t`i leri ne sherr

Familja fillon të komunikojë normalisht me vajzën e tyre madje në telefon dilte edhe dhëndrri italian i cili i përshëndetëte prindërit e Ëngjëllushes .

Më datën 2 korrik 2003 nëna e Ëngjëllushes ,Dashuria i bën një telefonatë së bijë ku i shkruan se babaj i saj është shumë i sëmurë dhe ajo duhet të vijë patjetër në Shqipëri për të jatin ..( E jëma e gënjen për të jatin pasi donte të takonte vajzën e saj dhe të kuptonte të vërtetën rreth saj )

Më 2 korrik 2003 Ëngjëllushja e paisur me dokumenta të rregullta italiane vjen pranë familjes dhe qëndron dy javë dukej e lumtur dhe prindërve iu sjell kasetën e dasmës së saj me Viktorin dhe disa dhurata .

Më pas vjen edhe telefonata e fundit më 8 mars 2004 ku ajo I uron të jëmës 8 marsin .Pas kësaj date pati një shkëputje të plotë .Më datën 2 maji 2004 ajo ka humbur kontaktet edhe me të motrën e saj që është emigrante në Greqi .E vetmja shpresë e prindërve ngelet numuri I telefonit të vajzës së tyre në Itali .

Familja I binte numurit të saj të telefonit 00393337057731 pothuajse çdo ditë por telefoni dilte I mbyllur .Familja I binte herë pas here këtin numuri por telefoni qëndronte përsëri I mbyllur .Vetëm para pak ditësh telefoni është hapur por nga ana tjetër e receptorit nuk përgjigjet njeri …Bie vetëm zilja .Prindërit kërkojnë se çfar ka ndodhur me vajzën e tyre …Pse nuk përgjigjen ng ana tjetër e telefonit ….Ku është vajza e tyre !

Bardhyl Berberi

 

 

 

 

 

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button