fbpx
BotaKurioziteteLajme

Taylor Swift thyen rekordin e The Beatles

Taylor Swift thyen rekordin e The Beatles

 

Taylor Swift ka thyer rekordin e mbajtur për një kohë të gjatë në Beatles për pasurit në kohën më të shpejtë tre albume numër një, shkruan BBC.

Regjistruar nga Swift LP Fearless (Versioni i Taylor) erdhi në krye të renditjes së Britanisë së Madhe të premten, pas suksesit të përpjekjeve të saj të fundit Folklore dhe Evermore.

Këngëtarja amerikane shënoi hat-trick në një total prej vetëm 259 ditësh, duke mposhtur rekordin 54-vjeçar të Fab Four me tre albume kryesuese në top 364 ditë.

Vrapimi i John, Paul, George dhe Ringo ishte për “Help!”, Rubber Soul dhe Revolver.

Ka qenë një rekord thyer 2021 për Swift deri më tani, pasi ajo u bë artistja e parë femër që fitoi albumin e vitit tre herë në Grammy.

Ajo tani ka shtatë albume numër një në këtë anë të Atlantikut, por ky i fundit do të ketë një rëndësi të veçantë, pasi ri-regjistrimi i materialit të saj të vjetër ka qenë pjesë e një përpjekje për të rikthyer kontrollin e muzikës së saj, pas një profili të lartë mosmarrëveshje me ish-labelin e saj dhe manjatin e saj muzikor Scooter Braun.

Swift konfirmoi në nëntor se Braun kishte shitur të drejtat për gjashtë albumet e saj të para, në një marrëveshje që mendohej të vlente më shumë se 300 milionë dollarë (227 milionë funte).

Kantautorja u zemërua që ai do të përfitonte nga rekordet e saj, duke e karakterizuar shitjen si një akt agresioni që “më hoqi punën e jetës”.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button