fbpx
BotaKurioziteteLajme

Spanje/ Video ekskluzive ja si u kapen 3 ton kokainë dhe 700 kg hashash

Nendetësja e bllokuar nga Policia ne Spanje

3 ton kokainë, 700 kg hashash dhe 100 mijë euro cash, janë sekuestruar nga EUROPOL, në kuadër të një operacioni të madh antidrogë të zhvilluar në Spanjë. Gjithashtu, janë arrestuar 52 persona dhe janë bllokuar një nëndetëse dhe një skaf me vlerë 300 mijë euro.

Në operacionin e koduar “FERRO” kanë marrë pjesë 300 oficerë policie të mbështetur nga Policia Kombëtare e Kolumbisë (Policía Nacional de Columbia), Policia Kombëtare Hollandeze (Politie), Policia Gjyqësore Portugeze (Polícia Judiciária), Agjencia Kombëtare e Krimit e MB dhe SH.B.A. Dogana dhe Mbrojtja e Kufirit, me aktivitet ndërkombëtar të koordinuar nga Europol.

Gjatë operacionit u bllokua dhe një nëndetëse në ndërtim e sipër, e cila është e para e këtij lloji sipas EUROPOL, që ndërtohet në Europë. Nëse ajo do të bënte rrugën e saj të parë, do të transportonte plot 2 ton kokainë njëherësh.

REZULTATET E OPERACIONIT FERRO:

47 bastisje shtëpish të kryera në qytetet spanjolle të Tarragona (6), Barcelona (11), Gerona (3), Málaga (11), Castellón (4), Valencia (2), Murcia (7), Cádiz (1), Granada (1) dhe Badajoz (1);

– 52 individë të arrestuar;

– 2 varka të sekuestruara: një anije gjysmë-zhytëse në Malaga dhe një skaf me vlerë mbi 300 000 € në provincën e Murcia;

– Mbi 3 ton kokainë e sekuestruar, së bashku me 700 kilogramë hashash dhe mbi 100 000 € në para të gatshme.

OPERACIONI FERRO U KRYE NË DISA FAZA

– Faza e parë: Hetuesit identifikuan një grup të organizuar të krimit, të përbërë nga shtetas spanjollë, kolumbianë dhe Dominikanë, të përfshirë në trafikimin në shkallë të gjerë të kokainës, hashashit dhe marijuanës. Kriminelët vepronin nga Spanja, konkretisht nga Kataluna. Midis prillit deri në dhjetor 2020, një numër i konfiskimeve të rëndësishme të kokainës të lidhura me këtë grup kriminal u bënë në Kolumbi. Në total u sekuestruan 2 900 kg kokainë.

– Faza e dytë: Në nëntor 2020, oficerët e policisë në Spanjë arrestuan udhëheqësin e këtij rrjeti kriminal në Tarragona, së bashku me 13 bashkëpunëtorët e tij.

– Faza e tretë: Në shkurt të këtij viti, një tjetër degë e këtij grupi të krimit të organizuar u vu në shënjestër. Katër individë u arrestuan në Tarragona dhe u sekuestrua një ngarkesë prej 583 kg hashash gjatë rrugës për në Francë dhe Itali. Bastisjet e shtëpive u kryen gjithashtu në Málaga. Anija, e para ndonjëherë e këtij lloji e kapur në tokën evropiane, ishte ende në ndërtim kur u gjet. Ajo ishte i gjatë 9 metra dhe mund të transportonte deri në 2 ton drogë.

-Faza e katërt: Një nga shënjestrat kryesore u arrestua në shkurt në aeroportin El Prat në Barcelonë ndërsa po përpiqej të ikte në Hollandë. Si rezultat i këtij arrestimi, një depo u kontrollua në Barcelonë e cila çoi në sekuestrimin e 300 kilogramëve kokainë.

– Faza e pestë: Një laborator klandestin i drogës u zbulua në Barcelonë pranë një plantacioni të brendshëm të kanabisit me mbi 1 150 bimë. Një skaf i shpejtë 15 metra i përket këtij rrjeti kriminal dhe i ngarkuar me 7 000 litra benzinë ​​u kap gjithashtu në rajonin e Murcia.

– Faza e gjashtë: Në fund të shkurtit, anëtarët e mbetur të rrjetit kriminal u arrestuan. Rreth 6 000 litra përzjerës të drogës u sekuestruan gjithashtu, të destinuar për një laborator klandestin në Murcia.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button