fbpx
KurioziteteLajme

Pilaf i Pjekur Me Pulë – Receta Speciale me Shije Perfekte

Pilaf i Pjekur Me Pulë – Receta Speciale me Shije Perfekte
Pilafi me mish pule është një nga gatimet më të shijshme, më të thjeshta dhe më të shpejta që çdo amvisë mund ta përgatisë me mjeshtëri.
Mënyrat e kombinimit të orizit me mishin e pulës janë të larmishme.
Ato janë të ngjashme por edhe ndryshojnë nga tradita në traditë.
Përveç recetës tradicionale të pilafit të zier dhe pulës së pjekur, AgroWeb.org ju rekomandon edhe recetën e ashtuquajtur ‘pilaf i mbuluar.’
Përveç recetës tradicionale të pilafit të zier dhe pulës së pjekur, AgroWeb.org ju rekomandon edhe recetën e ashtuquajtur ‘pilaf i mbuluar.’
Kjo recetë e ka origjinën nga vendet e Lindjes së Mesme dhe e sjell orizin me mishin e pulës në një stil shumë të veçantë.
Mishi i copëtuar i pulës përzihet me orizin dhe më pas mbështillet me një shtresë brumi.
E gjithë masa piqet në tava të vogla deri sa të marrë një ngjyrë të kafenjtë me nuanca të arta.
Kjo pjatë mund të serviret si antipastë ose si pjatë kryesore duke u shoqëruar me sallatë dhe kos.
Përgatitja e Pilafit të Pjekur me Pulë
Për Mishin E Pulës
500 gr mish pule
2 gjethe të freskëta dafine
1 karrotë e qëruar dhe e prerë në copa të vogla
1 qepë mesatare e prerë në copa

2 kërcenj selino të prerë

3 tufa të holla me majdanoz
6 kokrriza piperi të zi
6 fara karafili
Kripë dhe piper të zi pluhur
Pêr pilafin
Kripë dhe piper të zi pluhur
2 lugë gjelle me vaj ulliri ekstra të virgjër
2 qepë mesatare të grira hollë
Gjysëm luge çaji me nenexhik

1 filxhan çaji me oriz
2 lugë gjelle me gjalpë të shkrirë dhe pa kripë
Pergatitja
Vendoseni pulën në një tenxhere të madhe.
AgroWeb.org ju udhëzon që të shtoni gjethet e dafinës, karrotën, qepën, selinonë, majdanozin, piperin dhe karafilin.
Mbusheni tenxheren me ujë të ftohtë dhe lëreni të marrë valë në një temperaturë mesatare.
Më pas uleni zjarrin, mbylleni kapakun dhe lëreni të ziejë për një orë e gjysëm.
Hiqeni tenxheren nga zjarri dhe lëreni të ftohet për të paktën 30 minuta.
Pasi lëngu të marrë valë, uleni zjarrin, mbylleni kapakun dhe lëreni të ziejë për 15 minuta ose deri sa orizi të jetë zier plotësisht.
Pasi pilafi të jetë ftohur pak, shtoni copat e pulës dhe përziejini me lugë druri.Merrni një tas qelqi dhe hidhni vezën dhe gjalpin.
Petat e brumit vendosini në një sipërfaqe të sheshtë, prijini në gjysmë dhe mbulojini me një napë të njomë.

Nue mungesë të tavave të vogla, të gjitha topthat e petave të mbushura me oriz dhe të lyera me masën e vezëve mund t’i vendosni edhe në një tavë të madhe duke bërë kujdes që të ruani formën e tyre.

Për servirje duhet të prisni të paktën 5 minuta deri sa tavat të jenë ftohur disi.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button