fbpx
AktualitetKurioziteteLajme

Nga sot ndryshon ora policore, bizneset dhe lëvizja deri në 22:00, rinisin fluturimet me Britaninë e Madhe

Nga sot ndryshon ora policore, bizneset dhe lëvizja deri në 22:00, rinisin fluturimet me Britaninë e Madhe

Nga sot ndryshon ora policore dhe bizneset do të jenë të hapura dy orë më shumë, ashtu siç do të lejohet dhe lëvizja e qytetarëve.

 

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu dhe Komiteti Teknik i Ekspertëve, kanë bërë të ditur dje vendimet e fundit, të lehtësimit të disa masave në vend.

 

Në vlerësim të situatës së 6 javëve të fundit, Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur zgjatjen e orës së qarkullimit të qytetarëve deri në orën 22:00 të mbrëmjes, duke filluar nga dita e sotme, 12 Prill.

 

Po kështu, aktivitetet e bareve dhe restoranteve do të jenë të hapura deri në orën 22:00. Do të vijojë të mbeten në fuqi të gjitha masat e orës policore nga ora 22:00- 06:00 të mëngjesit.

 

Gjithashtu duke marrë në konsideratë përmirësimin e ndjeshëm të situatës së epidemisë në Mbretërinë e Bashkuar, një shtet i cili ka pasur një ecuri shembullore sa i përket vaksinimit, rinisin fluturimet me këtë shtet.

 

Duke bërë me dije se lehtësimet po vijnë si rezultat i situatës po edhe të muajit të shenjtë të Ramazanit, Manastirliu u ka bërë apel qytetarëve të vijojnë zbatimin e masave antikovid.

 

“Situata epidemiologjike paraqitet e qëndrueshme, me tendencë në rënie të përhapjes dhe kjo është vënë re nga java e tretë e Marsit dhe në vijim. Rënie është vënë re edhe sa i takon përqindjes së pozitivitetit të rasteve të reja, ku gjatë javëve të fundit ka rënë deri në 12%. Rënia shënohet edhe në shtrimet në spitale. Prej 4 ditësh nuk ka pacientë në Spitalin COVID 4, i cili do vijojë të jetë në gatishmëri, por që pa dyshim është një tregues pozitiv i situatës në spitale. Aktualisht niveli i shfrytëzimit të shtratit është nën 30%, ndërsa terapia intensive nën 13%. Më duhet të shtoj se kemi patur një tjetër arsye që na ka motivuar në vendimin tonë.

 

Lehtësimi i argjerimit për besimtarët myslimanë, në muajin e shenjtë të Ramazanit, që nis në datën 13 Prill. Duke uruar një muaj sa më të lehtë dhe të mbarë, dëshiroj të përsëris thirrjen time që të mbajmë parasysh dhe mos neglizhojmë asnjë moment masat antikovid: distancimi, maskën, higjienën”, tha dje Manastirliu.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button