fbpx
KurioziteteLajme

Miresite qe  mohuam!

Miresite qe  mohuam!

E di, teksa ecen ne rruge shikon njerez me problem te ndryshme. Dhe secili te thote se problemi i tij eshte me I madhi qe permban kjo toke.  Por, harroi miresite e shumta qe e rrethojne perballe sproves qe e ka kapluar.  Harroi se ne boten e tij te vogel ka njerez qe e duan, qe jane te lumtur kur e shikojne. Ka njerez qe e kane shembull dhe motivim per tee cur perpara. Prandaj ti, kushdo qofsh, sado problem te kesh, cohu dhe hiqe petkun e pesimizmit. Beso tek i madhi Zot dhe grumbullo fuqite dhe nisja nga e para. Rrugetimi eshte I gjate ka akoma shume pune per te bere. Mos harro ate qe te mencurit kane thene se cdo I devotshem e ka nje te shkuar dhe cdo mekatar e ka nje te ardhme.  Mos harro miresine me te madhe fakti qe ti ke mundesi te cohesh  dhe ta nisesh prape. Mos harro se ken je Zot qe te do me shume sesa nena femijen e vet.

     Mos I harro miresite e medha qe nuk kane humbur ne asnje epoke:

>Ti je akoma gjalle nderkohe qe te tjeret I ka mbuluar toka.

>Ti je I shendetshem nderkohe qe te tjeret jane te semure.

>Ti ke kohe nderkohe qe tek te tjeret koha mbaroi.

>Ti ke njerez qe te presin nderkohe qe te tjeret u braktisen.

Mos harro se ke akoma shume pune per te bere edhe pse ne gojen tende eshte fjala mbaroi.

Rinise udhetimin tend.

Je akoma ne kohe te besh ndryshimin qe gjithmone ke dashur te shikosh tek vetja.

Ti mundesh!

Lexues i nderuar, ne fundin e ketij shkrimi te keshilloj te kujdesesh per veten tende, per te dashurit e tu.

Koha jote eshte e shtrenjte. Ka me shume vlere sesa floriri I kesaj bote. Jetoje dhe gjalleroje jeten.

Te keshilloj ta jetosh ate me rregullat qe I jane vendour.

E.OSHAFI

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button