fbpx
KurioziteteLajme

Lee Elia, portreti i një shqiptari në bejzbollin amerikan

Lee Elia, portreti i një shqiptari në bejzbollin amerikan

Lee Constantine Elia ishte një profesionit bejsbolli shqiptaro-amerikan. Ai lindi në 16 korrik 1937 në Filadelfia. Babai i tij Connie Elia, i lindur në Shqipëri, emigroi në SHBA në vitin 1920. Babai punoi si mbikëqyrës për një shërbim ushqimi për 30 vjet. Elia u rrit me një motër më të vogël, Diane dhe u diplomua nga shkolla e mesme “Olney” në Filadelfia dhe Universitetin e Delaware.

Më pas për bejsbollistin me origjinë shqiptare do të niste një karrierë e suksesshme në sportin e bejzbollit, karrierë që njohur vetëm ngjitje.

Përvec sukseseve të shumta dhe talentit shumë e kujtojnë bejzbollistin edhe si një person gjaknxehtë. Elia humbi durimin ndërsa komentonte lojën pas përfundimit për katër reporterë (Robert Marcus i Chicago Tribune, Joel Behrig i Chicago Sun-Times, Don Friske i Daily Herald dhe Les Grobstein i WLS-AM, të cilët e regjistruan atë me mikrofonin e vetëm që ishte në dhomë). Gjatë kësaj interviste Elia shfryu ndjenjat e tij rreth tifozëve të Cubs.

 

Karriera e Lee Constantine Elia

 

Elia fillimisht luajti në ligën minorene. Ai u nënshkrua nga ekipi i tij i vendlindjes Philadelphia Phillies në 1958.  Ai luajti njëmbëdhjetë sezone në ligat e vogla dhe nëntë nga ato sezone ishte në AAA. Ai luajti në sistemin e kampionatit të vogël të Phillies për gjashtë vjet, duke arritur gjithsej 72 vrapime në ekipin e tij, rreth 300 vrapime të vrara në (RBI) dhe një mesatare prej 0,260 batues të kombinuar.

 

Pas vitit 1966 ai do të thirrej nga Ligat e mëdha.

 

Elia ka luajtur në Major League Baseball (MLB) për Chicago White Sox (1966) dhe Chicago Cubs (1968).

 

Pas karrierës së tij si lojtar, ai drejtoi ekipin Cubs (nga 1982 në 1983) dhe Philadelphia Phillies (nga 1987 në 1988), më pas shërbeu si trajner për Phillies, Neë York Yankees, Toronto Blue Jays, Tampa Bay Devil Rays, Baltimore Orioles, dhe Seattle Mariners.

 

Elia u punësua nga Atlanta Braves si një ndihmës special i menaxherit të përgjithshëm Frank Wren.

 

Elia u punësua si trajner stol për ekipin e ligës madhore Philadelphia Phillies në periudhën 1980 dhe 1981. Ata e përfunduan sezonin “NL East Champions” me një rekord 91–71, një ndeshje përpara “Montreal Expos”. Atë sezon ai ndihmoi të drejtojë “Phillies” nën menaxherin “Dallas Green” në kulmin e të gjithë sportit, një Kampionat i Serisë Botërore 1980.

Ekipet që ai drejtonte rezultonin gjithmonë të suksesshëm, gjithashtu Elia ka trajnuar në këto dy vjet me Phillies përfshijnë Larry Bowa, Pete Rose, Mike Schmidt dhe Ryne Sandberg.

Në vitin 1975, në moshën 37 vjeç, Elia kishte filluar karrierën e tij drejtuese në Ligën e Carolinas Perëndimore me Klasën A “Spartanburg Phillies”. Pas sezonit të tij të parë të menaxhimit, ai e drejtoi ekipin e tij në rekordin më të mirë të ligës 81–59.

U ngrit në detyrë si menaxheri i Phillies Double-A Reading në Ligën Lindore. Ai e menaxhoi ekipin e tij në një përfundim 63–75, gjë që ishte e mirë për vendin e tretë në Can-Am Division. Lojtarët e shquar që ai menaxhoi në këtë ekip ishin kampionët e ardhshëm të Serisë Botërore 1980 Kevin Saucier dhe Keith Moreland.

Në 1982, në moshën 44 vjeç, u punësua si menaxher i “Chicago Cubs”. Ai u punësua nga Dallas Green, i cili kishte qenë menaxheri i tij dy vitet e mëparshme në Filadelfia. Atë sezon ata sollën lojtarë të tillë si Ryne Sandberg, Keith Moreland dhe Dickie Noles nga lista e Phillies. Ata e përfunduan sezonin me një rekord 73–89 dhe përfunduan të pestin nga gjashtë në NL East.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button