fbpx
AktualitetLajme

Kush merret me politikë t`i verifikohet pasuria , dhe të vizitohet tek psikiatri

 

Cdo ditë përballemi me probleme të shumta , me skandale dhe kriza të thella që në shumë raste janë rezultat i një paftësie të një drejtuesi të lartë partie apo shtetërori të cilët na ballafaqojnë më probleme të shumta që kanë si emërues të përbashkët paaftësinë , drejtuesin emocional që ka hipur në një karrike të madhe dhe i bën punët lesh e li si thotë populli dhe krizat e thella që i kanë nuk mund tu ndihmoj dhe nuk po i ndihmon aspak .

Duhet të rinovoja patentën për drejtim makine dhe një fletë analizash ; analizë gjaku ,vizitë tek kardiologu ,tek psikiatri ,dermatologu .okulisti ,otorino ,dermatologu etj .Një mal me analiza që t`a conin shpirtin në majë të hundës një specialist e gjeje dhe nuk gjeje tjetri përfundimisht I plotësove .Duke dalë nga poliklinika më drejtohet një burrë I moshuar .Cfar I ke gjithëkëto analiza ? Për rinovimin e patentës së makinës .

– Mirë more gazetar një dosje me analiza për një patentë por atyre që ju besojmë shtetin , presidencën, partitë , të ardhmen tonë a duhet t`i cojmë të vizitohen tek psikiatri a janë mirë mendërisht se po na hedhin në humnerë !

Kështu unë sygjeroj që të angazhohen disa Psikatër profesionist dhe le të bëjnë përpjekje për rregullimin e shumë mendjeve të sëmura jo vetëm në Shqipëri por edhe në Kosovë edhe në të gjithë rajonin që koka të nxeta për interesat e tyre vetiake nuk po e dimë se ku duhet të përfundojnë me çmenduritë e tyre. Të parët për trajtim psikiatrik duhet të jenë politikanët të cilëve nuk u ka mbetur asnjë fije mendje në kokë cdo ditë dëgjojmë çmenduri e budallallëqe . Nganjëherë na duket sikur na kanë future këta politikanë në një cmenduri kolektive . A e kuptoni se na morët në qafë të gjithë kemi 30 vjet që dëgjojmë dënglat tuaja dhe nga ana tjetër shumfishoni pasuritë .

Çfar e mendoni ju veten tuaj se jeni më të mençurit, më inteligjentët apo edhe më të bukurit në botë që të gjithë të jenë të detyruar të vrapojnë pas jush, sepse ky vrapim nuk shpie në asnjë vend tjetër përvec humnerës . Do tu themë jo ju nuk jeni as më të mençurit as më inteligjentët e as më të bukurit në botë por jeni nën nivelin mesatar të inteligjencës shqiptare . Cuditërisht politika dhe e ardhmja tonë mbruhen nga individë pa ideale dhe pa madhështi .Kush ka madhështi brenda vetes nuk merret me këta delenxhinj të politikës sonë …Që janë bërë si qen të tërbuar dhe madje kërcënojnë dhe Amerikën marrin peng aeroportin kërcënojnë kryeprekurorë

– Po ,- ju jeni më hajdutët që jetoni në një luks të zi në vila 500 milionëshe .Mjaft sakrifikuan njerëzit për ju po bëhen gati 32 vite duke pritur se po na jepni mend por në vend të kësaj juve u kanë dalë edhe ato pak mend që i kishit. Pyes publikisht çfar mendoni se jeni duke bërë o politikan , morët në qafë popullin që sakrifikoj shumë për ju dhe ate gati tre dekada e ju nuk bëtë asnjë sakrificë edhe më të voglën për ta për t`i rritur miqënien . Cdo njeri që merret me politikë dhe merr një karrike të madhe duhet fillimisht të vizitohet tek psikiatri a është mirë mendërisht ? Ne i kërkojmë një njeriu që paiset me patentë për të vozitur me makinë një raport mjeksor me 30 firma duke filluar nga gjaku, sytë , lëkura , zemra mëndja me gjitha pikat kryesore të shëndetit le të veproj sa më shpejtë që është e mundur ndoshta edhe është shumë vonë por më mirë vonë se kurrë.A e kuptoni që që na keni skllavëruar shpirtërisht po jetojmë jetën tonë sipas idiotësive tuaja që e keni mëndjen vetëm për të vjedhur … Por mesa duket po ju mblidhet litari të gjithë juve që ja keni nxirë jetën popullit dhe kësaj radhe do të uleni në sallën e gjyqit të përballeni me abuzimet tuaja në këto 30 vjet “demokraci “ Më duket se kësaj radhe zor se do t`a kaloni lumin me varka prej letre .…

Bardhyl Berberi

 

 

 

 

 

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button