fbpx
BotaKurioziteteLajmeShow-BizSport

Kompania shqiptare gati makinën SD+ me 1800 kuaj fuqi

Kompania shqiptare gati makinën SD+ me 1800 kuaj fuqi
Fillimi i një kompanie të re nuk është kurrë e lehtë. Dhe aq më pak e lehtë është të ndërtosh një kompani makinash. Të nisësh një kompani makinash dhe të prodhosh një super makinë, kjo ndoshta është e pamundur, por jo për shqiptarin Qendrim Thaqi.
Qendrim Thaqi, i cili ka ëndërruar të krijojë super veturën e parë shqiptare, ja ka dalë të bëj realitet ëndrrën e tij.
Modeli ishte vendosur të quhej “Illyrian Pure Sport”, megjithatë duket se një tjetër model do të vij së shpejti, që do të quhet SD +. Makina do të prodhohet nga kompania e tij “Arrera Automobili” dhe është vendosur të jetë një “përbindësh” 1,800 kf.
Gjatë ditëve të fundit, Arrera ka postuar imazhe ngacmuese në faqen e tyre në Instagram duke treguar makinën e re.
Nëse keni parë imazhe të “Illyrian Pure Sport”, do të keni parë stilimin ekstrem, por SD + është edhe më ekstreme, e cila është frymëzuar nga veturat e Formula 1 gjë që shpjegon krahun e vogël të pasmë në majë të peshkaqenit të makinës. Megjithatë, çfarë qëndron pas emrit të makinës? Epo, ‘S’ simbolizon Skënderbeun, i cili ishte një fisnik shqiptar dhe komandant ushtarak që i dha vendit pavarësinë e tij. Dhe ‘D’ është numri romak për 500. Plus? Për plus 500 km / orë.

https://l.instagram.com/?u=http%3A%2F%2Fwww.arreraautomobili.com%2F&e=ATNojC_slQ-woRVdl8KwgStqzzCU7ZJXM2QUjnnt5ahFSmc5HMCixM4dA7D7uRtF9mm8s7wjTSHJMgmH&s=1

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button