fbpx
AktualitetKurioziteteLajme

Kina kalon pandeminë, rritja më e madhe e ekonomisë në 30 vjet

Kina kalon pandeminë, rritja më e madhe e ekonomisë në 30 vjet

 

Kina e kaloi krizën ekonomike të sjellë nga koronavirusi dhe e filloi vitin me një rritje rekord. Ekonomia e dytë më e madhe e botës u rrit me 18.3 për qind gjatë tre muajve të parë të vitit 2021, krahasuar me tremujorin e parë të vitit të kaluar, njoftoi këtë të premte Byroja e Statistikave.

 

Kjo është rritja më e madhe në 30 vjet që kur Kina filloi matjen e parametrave ekonomikë çdo tremujor. Rritja është kaq e madhe pasi një vit më parë ekonomia e Kinës thuajse ngriu tërësisht për shkak të shpërthimit të pandemisë së koroanvirusit dhe çdo veprimtari u pezullua.

 

Që kur masat izoluese u hoqën, ekonomia kineze hyri në rrugën e rritjes. Edhe Fondi Monetar Ndërkombëtar parashikon që rritja vjetore e ekonomisë së Kinës do të jetë këtë vit 8.1 për qind.

 

Vetë qeveria kineze është treguar më e përmbajtur për të caktuar objektivat e rritjes dhe më herët këtë vit tha se pritshmëritë janë për “mbi 6 për qind.”

 

Për këtë ringritje të fortë ndihmë ka dhënë tregtia e jashtme. Fabrikat e Kinës kanë qenë të zëna me prodhimin e pajisjeve shëndetësore, përfshirë testet për Covidin dhe veshjet mbrojtëse të mjekët. Rritje u raportua edhe në sektorin e pajisjeve elektorshtëpiake.

 

Gjatë krizës financiare të vitit 2008, Kina ndihmoi për ringritjen e ekonomisë globale. Kalimi i krizës që solli koronavirusi do të japë efekte edhe për pjesën tjetër të botës, me shumë rëndësi pritet ndikimi për prodhuesit gjermanë të automjeteve.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button