fbpx
BotaLajme

Erë lufte/ Ankorohet në Durrës nëndetësja turke “TCG Çanakkale”.

Ankorohet në Durrës nëndetësja turke “TCG Çanakkale”.

Sipas një njoftimi nga Autoriteti Portual i Durrësit në rrjetet sociale, nëndetësja “TCG Çanakkale”, e cila ka mbërritur në port më 9 mars, viziton për herë të parë Shqipërinë.

Në njoftim theksohet se vizita treditore e nëndetëses turke vjen në kuadër të bashkëpunimit mes dy vendeve mbi shkëmbimin e eksperiencës së përbashkët ndërmjet flotës shqiptare dhe asaj turke.

Sipas të dhënave nga zyra e atasheut ushtarak pranë Ambasadës së Turqisë në Tiranë, nëndetësja është 62 metra e gjatë, peshon 1.400 tonë dhe ekuipazhi i saj përbehet nga 53 detarë. Gjatë viteve të fundit, Shqipërinë e kanë vizituar disa nëndetëse turke në kuadër të bashkëpunimit ushtarak mes dy vendeve.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button