fbpx
BotaKurioziteteLajme

 EMRAT/ U kapën me laborator heroine, dënohen tre shqiptarët në Itali

EMRAT/ U kapën me laborator heroine, dënohen tre shqiptarët në Itali

Tre shqiptarë janë dënuar nga një gjykatë në Itali për shkak se u kapën në korrik të këtij viti me një laborator heroine.

26-vjeçari M. Gjepali dhe 33-vjeçari A. Kapidani u dënuan me 10 vjet, përveç një gjobe prej 82,000 euro, ndërsa G.Gjepali, kushëriri 28-vjeçar i të akuzuarit të parë, mori një dënim prej 11 vite burgim dhe 84,000 euro gjobë.

  1. Gjepali, i konsideruar si një element i shquar i trafikut të drogës në veri të Italisë, i kishte shpëtuar arrestimit duke u strehuar në Shqipëri. Pasi u kthye në Shqipëri, falë bashkëpunimit midis Policisë së Shtetit, SCIP dhe forcave të policisë shqiptare, ai u ndalua dhe më pas u ekstradua për në Itali.
  2. Gjepali është trafikanti i dytë i arrestuar me urdhër paraburgimi të lëshuar nga autoriteti gjyqësor Ravenna si pjesë e operacionit të drogës “Pike”, pas kushëririt të tij 28-vjeçar G.Gjepali, i cili u njoftua për urdhrin e arrestit në fund të 2019. Të dy, së bashku me një anëtar të tretë, u akuzuan për posedimin e mbi 40 kg heroinë dhe armë, të gjetura në një apartament në Ravenna në shkurt 2018.

Në veçanti, operacioni arriti kulmin në arrestimin e G., në 15 Shkurt 2018 në Rimini nga agjentët antidrogë të Ravenna ndërsa ai po dorëzonte dy kilogramë kokainë dhe një kg hashash të fshehur në makinën e tij, të përgatitur posaçërisht për transportin e drogës.

Në të njëjtën mbrëmje të arrestimit, gjatë kontrolleve në shtëpitë e përdorura, së bashku me kushëririn e tij Mateo dhe A. Kapidani, 33 vjeç, anëtari i tretë i grupit, ende i arratisur, u gjet një laborator për prerjen, përgatitjen dhe paketimin e një sasie të madhe të heroinës

Burim/gazetadrita.al/

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button