fbpx
Lajme

“Dua një çokollatë të bardhë, më sillni një kafe”, kush janë shqiptarët e arrestuar për shitjen e drogës

Qendra kryesore e tregtisë së drogës ishte Santa Croce. Nga atje filluan hetimet e karabinierëve, duke dokumentuar shitjen e të paktën tre mijë dozave kokainë në tre vjet, pas një kontrolli në të cilin ishte gjetur një pistoletë e vjedhur në Lucca.

Gjatë telefonave, ata flisnin për çokollata ose porosisnin kafe, duke përdorur kështu një gjuhë të koduar.

Nën lupë, një grup shqiptarësh nga familja Meja që ka shtrirë ndikimin prej kohësh drejt Santa Croce sull’Arno ku ka menaxhuar dy bare.

Trembëdhjetë persona nën hetim, katër të arrestuar në veprim me kalimin e kohës. Masat e paraburgimit në burg u kryen, në fund të operacionit të quajtur “Zilja e Drogës” (nga tingulli i një zile që shpesh shfaqet në hetime) kundër Bledar Meja, 33 vjeç, me vendbanim në Santa Croce, Arben Ahmeti, 28-vjeç (tashmë në arrest shtëpie) gjithashtu banues në Santa Croce, dhe Orgest Gjergji, 30 vjeç, banues në La Scala di San Miniato.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button