fbpx
KurioziteteLajme

Dieta mesdhetare “mban fronin” si më e mira në botë.

Dieta mesdhetare “mban fronin” si më e mira në botë.
Dieta mesdhetare mban “fronin” si dieta më e mirë në botë nga US News & World Report.
Kjo dietë konsiderohet si shumë e lehtë për t’u mbajtur pasi është e pasur në yndyrna të shëndetshme dhe peshk dhe e varfër në ushqime të procesuara dhe mish të kuq.
Një tjetër veçanti e kësaj diete, të prezantuar për herë të parë në vitin 1993, është fakti se nuk ka një listë fikse me ushqime pasi çdo rajon i Mesdheut e përshtat atë në bazë të gastronomisë së saj.
Sipas nutricionistëve, sekreti i dietës në fakt, qëndron te freskia e ushqimeve, pasi ato duhet të sezonit.
Po ashtu, sipas ekspertëve të fushës kjo dietë forcon imunitetin dhe parandalon mbipeshën dhe diabetin.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button