fbpx
BotaKurioziteteLajme

Debat i nxehtë në Mal të Zi, Abazoviç “i vë vulën” Srebrenicës

Debat i nxehtë në Mal të Zi, Abazoviç “i vë vulën” Srebrenicës

Mali i Zi, politika dhe kisha aty, janë përfshirë në debatin nëse kishte apo genocid në Srebrenicë.

 

Për numrin dy të qeverisë filoserbe malazeze, shqiptarin Abazoviç, po, kishte genocid në Srebrenicë.

 

Kjo u shkrua në Tëitter nga zv.kryeministri Abazoviç.

 

“Qeveria malazeze respekton të gjitha gjykimet ndërkombëtare. Nuk ka diskutim mbi këtë temë. Kush nuk e kupton këtë nuk ka vend në funksionet e shtetit,” shkroi ai.

 

Këto reagime erdhën pas një deklarate deklarata të ministrit të Drejtësisë dhe të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave të Malit të Zi, Vladimir Leposaviç, i cili tha se ai është i gatshëm të pranojë që gjenocidi ka ndodhur në Srebrenicë, por vetëm nëse është “vendosur pa dyshim”. Kjo shkaktuar reagime të ashpra nga publiku.

 

Reaguan udhëheqësit rajonalë, por edhe vendet evropiane, si dhe Shtetet e Bashkuara.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button