fbpx
BotaLajmePolitika

Arrestimi i bujshëm i një princi: Çfarë po ndodh në Jordani

Arrestimi i bujshëm i një princi: Çfarë po ndodh në Jordani

Intriga pallati mbretërore dhe intriga familje. Vëllai që komploton – ose të paktën kështu e akuzojnë – për të rimarrë fronin që i ishte premtuar. Një  ish-këshilltar që kërkon të rikthehet në mes të pushtetit. Një vend fondamental për administratën e Joe Biden për raportet e reja që kërkon të krijojë në rajon. Çfarë po ndodh në Jordani?

Forcat jordaneze të sigurisë kanë arrestuar një anëtar të familjes mbretërore, një ish-këshilltar i Mbretit Abdullah II dhe zyrtarë të tjerë të lartë për “arsye sigurie”, raporton agjencia jordaneze Petra, ndërsa burime të tjera pretendojnë se kjo ka të bëjë me planin për të destabilizuar Lindjen e Mesme.

Dy persona të brendshëm i thanë Reuters se forcat e sigurisë kishin mbërritur në shtëpinë e gjysmëvëllait të Mbretit Abdullah II, ish-Princit të Kurorës së Jordanisë Hamza bin Hussein, ku ata filluan një hetim.

Ata pretendojnë se ai nuk u arrestua.

Por Hamza bin Hussein pretendon se ai është në arrest shtëpiak dhe akuzon “strukturat qeverisëse” jordaneze për korrupsion, paaftësi dhe ngacmim.

Në një video të dërguar në mediat botërore, ai tha se komandanti i forcave të armatosura jordaneze i tha që të mos largohej nga shtëpia dhe të mos komunikonte me njerëzit, orë pasi ushtria njoftoi se ai nuk ishte në arrest shtëpie.

Washington Post shkruan se autoritetet jordaneze arrestuan Hamza bin Hussein dhe pothuajse 20 persona të tjerë për “kërcënim të stabilitetit të shtetit”.

Në vitin 2004, Abdullah II rrëzoi Hamza bin Hussein si trashëgimtar i fronit jordanez, në një lëvizje që konsolidoi pushtetin e tij.

Ushtria jordaneze thuhet se i ka kërkuar Hamza bin Hussein të ndalojë operacionet që synojnë “sigurinë dhe stabilitetin” e vendit.

Agjencia Petra shkruan se Basem Avadalah, një njeri prej shumë kohësh i besuar nga mbreti, i cili më vonë u bë ministër i Financave dhe Sharif Hasan Ben Zaid, një anëtar i familjes mbretërore, gjithashtu u arrestuan.

Arrestimet e zyrtarëve të tillë të lartë dhe anëtarëve të familjes mbretërore janë të rralla në Jordani, një aleat kryesor i Perëndimit në Lindjen e Mesme.

Aleati amerikan Abdullah II solli stabilitetin politik në vend dhe u shqua si një udhëheqës arab mesazhet e moderuara të të cilit rezonojnë në Perëndim, raporton Reuters.

Mbreti Abdullah II është një partner partneri kryesor ’i Shteteve të Bashkuara

Agjencia e fuqishme e inteligjencës jordaneze, me ndikim të madh në jetën publike, po luan një rol edhe më të rëndësishëm në shoqëri sesa vendosja e një gjendje të jashtëzakonshme për shkak të pandemisë së virusit korona.

OJQ-të e akuzojnë atë për shkelje të të drejtave njerëzore dhe politike.

Policia jordaneze muajin e kaluar ndaloi protestat në Aman dhe qytete të tjera duke shënuar 10-vjetorin e Pranverës Arabe dhe autoritetet më pas arrestuan dhjetra aktivistë.

Departamenti i Shtetit tha të shtunën se Mbreti Abdullah II është një “partner kryesor” i Shteteve të Bashkuara dhe ka “mbështetje të plotë”.

Një zëdhënës i institucionit, Ned Price, tha se ata ishin “duke ndjekur nga afër raportet” nga Jordania dhe se ata ishin në kontakt me zyrtarët atje.

Burimi/americaneye.al

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button