fbpx
Lajme

Amerika jep lajmin historik për Shqiptarët, Ja detajet (Foto)

Shqipëria mund të mbështetet te Shtetet e Bashkuara, ashtu si Shtetet e Bashkuara mund të mbështeten te Shqipëria më shumë se kurrë ky është mesazhi që SHBA-ja përcjell përmes Ambasadës në Tiranë me rastin e 12-vjetorit të anëtarësimit të Shqipërisë në nato.

Dymbëdhjetë vjet më parë, Shqipëria u bë zyrtarisht anëtar i aleancës ndërkombëtare, Pas përfundimit të ratifikimit të protokollit të anëtarësimit nga të gjitha vendet anëtare dhe depozitimit të instrumentit të aderimit në nato në Departamentin Amerikan të Shtetit.

Nëpërmjet një postimi Ambasada e SHBA-së në Shqipëri thekson se Shqipëria është një mike e besuar dhe një aleate e fortë. Ambasada kujton fjalim e ish-presidentit amerikan Bush, gjatë vizitës së tij në Tiranë, më 10 qershor të vitit 2007.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button