fbpx
Aktualitet

SHPORTA E NËNTORIT

SHPORTA E NËNTORIT

Mirëqenie / Ushqyerja / Shëndeti / Stili I Jeteses,Ushqimet, Vjeshta,

Fjalëkalimi për vjeshtën është: Vitamina C! Vitamina thelbësore, për të cilën të gjithë ne në këtë stinë me luhatje temperaturash e lagështie. Funksionet e kësaj vitamine janë të shumëfishta:

1. Para së gjithash, ajo është aktive në formimin e antitrupave, prandaj përforcon mbrojtjen imune

2. favorizon absorbimin e hekurit dhe prandaj është thelbësor për ata që vuajnë nga ANEMIA

4. ndërhyn në sintezën e hormoneve dhe neurotransmetuesve

5. ka fuqi antioksiduese kundra efektit toksik te radikaleve te lira (kjo eshte nje vitaminë shume e rendesishme per ata qe pijnë duhan)

6. ka një veprim parandalues ​​mbi kancerin nga nitrosaminat dhe mbron nga ndotja dhe shumë substanca toksike siç janë nikotina

Ku e gjejmë? Tek 🍊portokallet, të cilat, përveç acidit askorbik, dhe vitamines A, që janë të dobishëm për forcimin e shikimit, hesperidin, një flavonoid me veti anti-inflamator dhe antiallergic, anthocyanins, pigmente me veti antioksidante. Ndër mineralet gjejmë fosfor, kalium, zink, magnez, kalcium dhe kalium.

Tek MANDARINAT , burim i vitaminës A dhe E, kalium, kalcium, fosfor, magnez dhe zink. Përveç kësaj, ato përmbajnë pektinë, një polisakarid me veti tretëse dhe të dobishme për zorrët.

Përsëri: tek KIVI, tek KLEMENTINAT , MOLLËT 🍎 🍏 , . QITROT dhe tek SHEGËT .

Midis perime, kujtojmë lulelakrën,brokolin, të cilat, përveç vitaminës C, na sigurojnë vitaminat e grupi B, A, E dhe K, fosfor, kalcium, squfur, kalium, bakri dhe magnez. Konsumi i rregullt i këtyre bimëve shoqërohet me një rrezik më të ulët të zhvillimit të sëmundjeve kardiovaskulare dhe tumoreve.

Perime të tjera që nuk duhet të mungojnë: perimet jeshile, spinaqi, etj.
Burimi /Anila Kalleshi

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button