fbpx
Lajme

FIRMOSET MARRËVESHJA PËR “OPEN BALKAN”, ZBULOHEN 5 OBJEKTIVAT E MEMORANDUMIT MES TRE VENDEVE

FIRMOSET MARRËVESHJA PËR “OPEN BALKAN”, ZBULOHEN 5 OBJEKTIVAT E MEMORANDUMIT MES TRE VENDEVE

Zyrtarizohet duke nënshkruar dokumenta nisma e Ramës, Zahevit dhe Vucicit për “Open Balkan”.

Kreu i qeverisë shqiptare, Edi Rama, Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç dhe Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev kanë nënshkruar një memorandum mirëkuptimi për bashkëpunim, që është publikuar e detajuar në Fletoren Zyrtare.

Siç është bërë me dije disa ditë më parë nga ministrja e Financës dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj ky memorandum parashikon forcimin e marrëdhënieve mes 3 shteteve veçanërisht në fushën e importeve, eksporteve, tregtimin e mallrave dhe lëvizjen e lirë të njerëzve.

“Autoritetet doganore të Palëve bashkëpunojnë në mënyrë që të sigurojnë kushtet për të thjeshtuar procedurën e tranzitit ndërmjet tyre, në masën më të gjerë të mundshme”, thuhet në marrëveshje.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button