fbpx
Lajme

Nga Ylli Çela/ Zbardheni, historine e kombit shqiptar,o historjane e gjuhetare, mjerane.

Zbardheni, historine e kombit shqiptar,o historjane e gjuhetare, mjerane.

Po ju pyes ju miqve te kenduar…
— Ju kujtoni se nuk e dine kançelarite perendimore qe nuk ka Greqi,dhe ate e krijoi princi gjerman Oto Hagel..(te pakten si nocion ).
Sepse edhe ai kur vajti ne Athine,gjeti 8000 familje ku te gjitha flisnin shqip,sidomos lagjia e Plakave.
Pse nuk e di perendimi, qe pavaresia e Greqise, me 1821, u be nga shqiptaret, me ne krye gjeneralet e mbedhenj.Kollokotroni ,Boçari,Bubulina,Xhovalla.,dhe Suliotet kapedane…
Asnje si ata ne bote !…
Dhe sot Greqia, mburret me veshjet Suljote,qe ja ka veshur Gardes Kombetare.
Shikoni arkivat e kohes.
Peticioni i shpalljes se pavaresise se shtetit grek,eshte shkrojtur dhe firmosur ne gjuhen shqipe.Kjo eshte 100%e sigurte.
Kjo s’eshte mashtrim…Gjejeni dhe shiheni dokumentin origjinal.
E bardha mbi te zeze….
Pse, a se dine greket kete te vertete?!
E dine!…Po ç’te thone.?!..
Te thone ,qe s’ka Greqi,por e tera eshte Shqiperi,dhe pjesa tjeter nje sajese e genjeshter historie.?!
Se thone dot,se ndryshe, ku do kullosin gjuhetare,historiane,e politikane mashtruesa,ne gjithe Evropen…?
Ata mburren me qyteterimin e rreme Grek.
Sepse nuk duan te pranojne qe qyteterimin e sollen Iliret,rrjedhimisht Shqiptaret.
Mburren me Trojen,dhe askush nuk e di ku ndodhet Troja?!Si ka mundesi?Shkencetaret,vertetojne qyteterime e kohes se Paleonolitit, dhe s’gjetkan dot Trojen, po flasin me hamendesi.
Mburren me heronjte e Trojes,e ata si per ironi te fatit te gjithe Shqiptare…Akili..Agamenoni..Uliksi Paridi Elena,Penelopa…
Mburren me emrat,e perendive hyjnore “Greke”,e ato te gjitha me emra Shqiptare!
Si nuk u shpegua dot,nje fjale nga greqishtja,por te gjitha nga gjuha e shenjte , Shqipja?!.
Valle rastesisht?!
Valle rastesisht humbi greqishtja e vjeter si gjuhe?!
Studiuesi Francez ,gjuhetari dhe linguisti Europian Robert D’Anxhelos,thote…Greqishtja e vjdter ishte Ilirishtja e vjeter plus mbaresen -os.
Po shqipja pse nuk humbi?
Eshte gjuha hyjnore e Ilireve 8000 vjeçare.
Eshte nena e gjuheve.
Dhe te vetequajturit greke e ç’kisheruan…
Sepse i zinte tmerri nga fjalet e shkronjat shqipe.
Te mos dish ku eshte Troja, qe u luftua 20 vjet,eshte njelloj qe shqiptaret,te mos e dine,ku ndodhet Kruja e Skenderbeut, qe luftoi Turkun per 25 vjet…?!
Mirepo faktet jane koke forta.
Homeri, kur rrefen per Trojen thote:
— Dardanet, u nisen me nje ushtri te madhe, dhe per nje dit, e nje nate ,arriten ne Troje.
A mund te shkohet per nje dit,e nje nate, qe nga Prizreni,kryeqendra e Dardaneve,ne Çanakala ,apo Dardanele,ku pretendohet te jete Troja.
Mirepo, nje studiues gjerman i luftes se Trojes, ngul kembe ,se Rozafa,kalaja e Shkodres ka qene Troja…
Dhe vetem ne Shkoder, Dardanet , mund te shkonin,qe nga Prizreni per nje dit, e nje nate.
Homeri thoshte se keshjella ishte gati nje ore larg nga deti.(Qe nga keshtjella e tek derdhja e Lumit Buna),e rreze saj, kalonte nje lume i gjere,por jo shume i thelle…(Lumi Buna).
Keto qe po shkruaj,i kam me te lexuar,e jo me te degjuar.
Po akademiket tane, te paguar nga Serbia,dhe Greqia,flene.
Se ndryshe, duhet ti thone studiuesit gjuhetar Petro Zheji,Agron Dalipajt,Eleni Kocaqit,Marin Memes,…Na falni ,se ne kemi ngrene bar per 80 vjet…
E tani, s’kemi çfar tu themi studenteve.
Na genjeu sistemi, per 40 vjet me Çabein gjuhetar, qe shqipj qenka 40% Greqisht 25% Italisht,e 15 %sllavisht…
Po Shqipja, paska vetem 20%..te fjaleve te sajat?
Ejjjj mjerane profesore, e studiuesa.!..
Shkoni hyni, e studioni neper bibliotekat e Romes,Austrise,Stambollit,Parisit e Londres ,etj…
Jo ne bibliotekat e Beogradit e Kryepeshkopatat e Greqise e Bullgarise.
Pse ç’prisni te gjeni atje?
E atehere,pa ju dridhur syri,n.q.s keni karakter e kurajo(po ju si keni keto virtyte),kerkojini falje kombit shqiptar…
Dhe thojini me gojen plot…
Historine,se kemi shkrojtur siç eshte,po siç na kane thene, sllavet e greket,se ata paguajne mire.
Harram,ju qofte qumshti i nenes…
Nuk mjaftojne politikanet tradhetare, gjate tere historise e deri tani,po dhe historianet e linguistet i kishim mangut,te gradoheshin tradhetare.
O zot,kudo tradhetare.!
Mallkuar qofshi te gjithe ju, qe shisni interesat e kombit tone hyjnor.
Po Shqipja do rroje e do eci, paçka se rruges dalin tartabiqe.
Ata i fshin, fshesa e historise…

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button