fbpx
Lajme

Rritet numri i të infektuarëve në Shqipëri nga Covid, pesë persona humbin jetën (E Plotë).

Rritet numri i të infektuarëve në Shqipëri nga Covid, pesë persona humbin jetën (E Plotë).

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë kanë humbur jetën 5 persona nga Covid-19.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë gjatë këtyre orëve janë kryer 5.613 teste nga ku 995 kanë rezultuar pozitivë, shifër kjo e cila është rritur ndjeshëm krahasuar me ditën e djeshme.

Fatmirësisht 1010 persona kanë arritur të mposhtin betejën me pandeminë duke çuar numrin e përgjithshëm të të shëruarëve në 143,279.

Njoftimi i plotë i MSH:

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 5,613 testime, 995 raste të reja, 5 humbje jete dhe 1010 të shëruar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve.

Nëse jeni mbi 18 vjeç, mund të vaksiniheni në qendrën tuaj shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:

Janë kryer 5,613 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 995 qytetarë, në këto bashki: 283 raste në Tiranë, 64 raste në Shkodër, 54 raste në Durrës, 48 raste në Fier, 41 raste në Lushnje, 35 raste në Kavajë, 34 raste në Sarandë, 32 raste në Elbasan, 31 raste në Berat, 29 raste në Lezhë, 28 raste në Vlorë, 22 raste në Korçë, 19 raste në Patos, 18 raste Malësi e Madhe, 17 raste në Kukës, Divjakë, Gjirokastër, 16 raste në Kurbin, Krujë, 13 raste në Kamëz, 11 raste në Pogradec, Kuçovë, Gramsh, 10 raste Vau i Dejës, Dibër, 9 raste në Memaliaj, 8 raste në Vorë, 7 raste në Shijak, Himarë, Prrenjas, 6 raste në Mallakastër, Cërrik, Peqin, 5 raste në Delvinë, Devoll, Dimal, 4 raste në Pukë, Roskovec, 3 raste në Rrogozhinë, Mat, Selenicë, Tepelenë, Skrapar, Librazhd, 2 raste në Fushë-Arrëz, Has, Mirditë, Bulqizë, Përmet, 1 rast në Dropull.

Janë 12,599 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 195 pacientë, nga të cilët 13 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19 pesë qytetarë: Tre qytetarë nga Tirana 64 vjeç, 67 vjeç dhe 76 vjec, një qytetare nga Vlora 64 vjeç, një qytetare nga Lezha 68 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 1010 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 143,279 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (14 Shtator 2021)

Raste të reja ditore 995

Të shëruar në 24 orë 1010

Të shtruar në spitale 195

Humbje jete në 24 orë 5

Testime ditore 5,613

Testime totale 1,126,073

Raste pozitive 158,431

Raste të shëruara 143,279

Raste Aktive 12,599

Humbje jete 2,553

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 5308

Shkodër 1423

Durrës 1087

Fier 1056

Vlorë 847

Lezhë 727

Elbasan 629

Berat 478

Korçë 315

Kukës 274

Gjirokastër 251

Dibër 204

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button