fbpx
Lajme

Humor skocez: Mançini, na shpëto ti, kush i duron edhe 55 vjet të tjera anglezët

E përditshmja skoceze “The National” ka vendosur në pamje të faqes së pare trajnerin e Kombëtares italiane, Roberto Mançini me fytyrën e lyer me bojë si tek filmi “Braveheart” e cila ka qenë dhe fituese e Çmimit “Oscar” shumë vite më parë.
Gazeta e njohur skoceze ka ironizuar Anglinë për betejën e shumtë për luftën drejt pavarësisë me figurën e kryengritësit rebel, Ulliam Uollas i cili ngriti një bejetë të madhe kundër Anglisë me synimin për të shpallur pavarësinë e Skocisë në fund viteve 1200 dhe fillim vitit 1300.

Një shkrim sa nacionalist dhe politik ky i gazetës së pavarësisë së Skocisë, që dëshirojnë triumfin e të kaltërve saqë në faqen e saj të parë me titullin: “Mançini, na shpëto, je e vetmja shpresë e jona”.
Finalja e madhe e EURO 2020, Itali-Angli do të luhet nesër në orën 21:00, në stadiumin “Wembley” të Londrës, ku priten të jenë reth 50 mijë tifozë vendas dhe 10 mijë italianë, 9 mijë nga të cilët që janë rezidentë na Britani.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button