fbpx
AktualitetKurioziteteLajme

‘BE-ja mban fjalën’/ Shefja e KE: 70% e të rriturve vaksinohen brenda korrikut me dozat e shpërndara

Bashkimi Evropian ka shpërndarë mjaftueshëm doza vaksinash ndaj koronavirusit në vendet anëtare për të arritur një objektiv për të vaksinuar plotësisht të paktën 70% të të rriturve në bllok, tha shefja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

Sipas Reuters, Von der Leyen, e cila kishte postuar në Twitter në 9 maj se BE-ja ishte në rrugën e duhur për të përmbushur qëllimin e saj për të vaksinuar 70% të të rriturve deri në verë, u kërkoi vendeve të BE-së të rrisin vaksinimet dhe tha se rreth 500 milion doza do të shpërndahen në të gjithë unionin deri të Dielën.

“Bashkimi Evropian e ka mbajtur fjalën. Këtë fundjavë ne kemi shpërndarë mjaft vaksina në vendet anëtare që të jenë në gjendje të vaksinojnë plotësisht të paktën 70% të të rriturve të BE këtë muaj“, tha von der Leyen në një deklaratë.

Von der Leyen në fillim të 2021 u përball me kritika të shumta për dështimin e BE-së në sigurimin e vaksinaveve për vendet anëtare, pas vonesave të krijuara nga kompanitë farmaceutike.

“Por COVID-19 nuk është mundur ende. Ne jemi të përgatitur për të shpërndarë më shumë vaksina, përfshirë edhe kundër varianteve të reja.‘- përfundoi ajo.

Von der Leyen shtoi në deklaratën e saj të fundit se BE-ja ishte e përgatitur të jepte më shumë doza, përfshirë vaksinat që veprojnë kundër varianteve të reja. BE-ja, e cila po koordinon blerjen e vaksinave për vendet e saj anëtare, është mbështetur kryesisht në goditjen e zhvilluar nga BioNTech dhe Pfizer, por po blen gjithashtu një numër vaksinash të tjera.

g.kosovari

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button