fbpx
AktualitetKurioziteteLajme

Media angleze në delir/ Do deportohen gangsterët e dhunshëm shqiptarë, marrëveshje historike!

Mediat angleze i kanë bërë jehonë lajmit të nënshkrimit të marrëveshjes së deportimit me qeverisë shqiptare dhe asaj britanike për të burgosurit.

Gazeta britanike Daily Express e përshkruan si historike marrëveshjen e arritur mes dy vendeve për deportimin e shpejtë të shqiptarëve të dënuar në Britani, përfshirë këtu trafikantët e drogës.

“Gangsterët shqiptarë kanë qenë të lidhur shumë me tregtinë e drogës në Britaninë e Madhe dhe thuhet se kanë marrë kontrollin e shumë tregjeve të kokainës, sipas Agjencisë Kombëtare të Krimit. Pothuajse 16 përqind e kriminelëve prapa hekurave janë shqiptarë – shkelësit më të lartë kombëtarë të huaj në burgjet e Britanisë. Sekretarja e Brendshme Znj. Patel tha: “Unë jam e vendosur të rregulloj sistemin tonë të imigracionit, të ndaloj hyrjen e paligjshme dhe të heq ata që nuk kanë të drejtë të jenë në Britaninë e Madhe sa më shpejt të jetë e mundur”, shkruan media britanike.

Plani ynë i ri për imigracionin, sipas saj, së bashku me këtë marrëveshje të re, do të përshpejtojë largimin e shtetasve shqiptarë të cilët kanë kryer krime në Mbretërinë e Bashkuar dhe tejkaluan mirëpritjen e tyre.

“Unë nuk kërkoj të shfajësohem për heqjen e kriminelëve të huaj të rrezikshëm për të mbrojtur popullin britanik dhe, deri më tani këtë vit, më shumë se 1.000 kriminelë të huaj janë deportuar, me më shumë që janë larguar çdo javë.” Ministria e Brendshme zbuloi dje se marrëveshja e re do të lejojë Britaninë të dëbojë kriminelët e huaj dhe imigrantët e paligjshëm më lehtë. Qeveria ka larguar 254 kriminelë shqiptarë nga Britania, si dhe 85 shtetas të tjerë shqiptarë pa të drejtë leje qëndrimi”, shkruan media britanike.

Gjatë një vizite dy ditore në kryeqytetin shqiptar Tiranë, zonja Patel diskutoi trafikun e drogës, pastrimin e parave dhe krimin e organizuar të kryer nga bandat në rajon.

Ndërsa marrëveshja e nënshkruar sot, për ministrin shqiptar Bledi Çuçi përmes saj rregullohen procedurat e ripranimit dhe tranzitit në rastet e dëbimit të personave, hyrja ose qëndrimi i të cilëve është i paligjshëm në territoret e shteteve të tyre.

“I rikonfirmova ministres gatishmërinë për thellimin e hetimeve të përbashkëta përmes shkëmbimit intensiv të informacionit, për grupe kriminale që operojnë në dy vendet, apo elementë që përpiqen t’i fshihen drejtësisë. Po kështu e njoha me punën për reformimin e vazhdueshëm të Policisë së Shtetit, për të ndërtuar një marrëdhënie të fortë besimi me qytetarët dhe për ta qasur trupën gjithnjë e më shumë si shërbim e jo si forcë. Shqipëria mirëpret asistencën dhe ekspertizën e Britanisë së Madhe në ngritjen e kapaciteteve, sidomos në fusha që lidhen me teknologjinë dhe inovacionin, që ndikojnë drejtpërdrejt në rritjen cilësore dhe efikasitetit e punës së Policisë së Shtetit”, shprehet Çuçi.

Ministrja britanike gjithashtu u takua me Kryeministrin Edi Rama dhe mirëpriti bashkëpunimin e vazhdueshëm midis Britanisë dhe Shqipërisë në luftën kundër krimit. Ata gjithashtu riafirmuan angazhimin e tyre të përbashkët për goditjen e grupeve të krimit të organizuar me bazë në Ballkanin Perëndimor.

Ndërkohë, Zyra e Prokurorisë së Kurorës zbuloi dje se migrantët që drejtojnë gomone nëpër Kanalin Anglez me qëllimin e vetëm për të kërkuar azil nuk do të ndiqen më penalisht.

Udhëzimi i ri ligjor i lëshuar nga CPS deklaroi: “Në rastet që përfshijnë përdorimin e një anijeje kur qëllimi i vetëm është që të përgjohet nga Forca Kufitare në det dhe të futet në port për të bërë kërkesa për azil, nuk do të bëhet shkelje e ligjit të imigracionit”.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button