fbpx
AktualitetKurioziteteLajme

Izraeli, marrëveshje për t’i shitur ujë Jordanisë

Izraeli dhe Jordania arritën një marrëveshje sipas së cilës shteti hebre do t’i shesë një sasi të madhe uji Mbretërisë fqinje.

Që nga viti 1994 kur u arrit dhe marrëveshja e paqes, bashkëpunimi për burimet e ujit ka qenë një çështje kyçe në raportet mes dy vendeve.

Ministri i Jashtëm izraelit, Yair Lapid dhe homologu i tij Ayman Safadi arritën marrëveshjen për shitjen e 50 milionë kub ujë nga ana e Izraelit.

Jordania është një nga vendet që ka probleme të theksuara me mungesën e ujit. Vendi me rreth 10 milionë banorë ka kohë që po përballet me thatësirat më të ashpra.

Edhe Izraeli përballet me problemin për mungesën e burimeve të ujit, por ky vend është udhëheqës botëror në shkripëzimin e ujit. Izraeli prodhon sasi të madhe të ujit të pijshëm duke e përpunuar ujin e detit.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button