fbpx
AktualitetBotaKurioziteteLajme

Qëllohet me 5 plumba gazetari investigativ holandez, arrestohen tre të dyshuar/ Kishte urdhër mbrojtje, në të shkuarën ishte kërcënuar

Qëllohet me armë zjarri gazetari investigativ holandez Peter. R. de Vries.

De Vries u dërgua në spital në një gjendje të rëndë pasi u qëllua me armë në qendër të qytetit mbrëmjen e djeshme. Gazetari u sulmua disa minuta pasi ishte paraqitur në një emision bisedë televizive.

Dëshmitarët okularë kanë treguar se ndaj tij është qwlluar 5 herë si dhe një nga plumbat i ka prekur pjesën e kokës.

Në të kaluarën z. De Vries, 64 vjeç, i është dhënë mbrojtje policore pasi ka marrë kërcënime për përfshirjen e tij në çështjet penale si gazetar hulumtues dhe në gjykatë.

Peter

Kryebashkiaku i Amsterdamit Femke Halsema tha se ai “po luftonte për jetën e tij” dhe dënoi pushkatimin e tij si një “sulm mizor, të pashpirt”.

Policia tha se tre persona janë arrestuar në lidhje me të shtënat, e cila ndodhi rreth orës 19:30 me kohën lokale.

Dy të dyshuar u arrestuan në një makinë në autostradën A4 në Leidschendam, dhe një i tretë në Amsterdam, me personin e armatosur që besohet se ishte mes tyre.

Policia po bën thirrje për dëshmitarë dhe pamje CCTV të të shtënave, por duke u kërkuar njerëzve që të mos ndajnë materialin në mediat sociale. Ata i kërkuan publikut të mos i afrohej një të dyshuari që ata e përshkruanin si një njeri me lëkurë të çelët me një strukturë të hollë, një xhaketë maskimi të gjelbër të errët dhe një kapak të zi.

g.kosovari

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button