fbpx
AktualitetKurioziteteLajme

Negociata në OKB për fatin e miliona sirianëve

Këshilli i Sigurimit i OKB-së filloi të martën negociatat nëse do të vazhdojë operacionet e ndihmës humanitare nga Turqia në Sirinë veriore për një vit tjetër.

“Varen shumë gjëra”, u tha gazetarëve ambasadorja në OKB e Norvegjisë, Mona Juul, ndërsa po futej në sallën ku zhvillohen diskutimet me dyer të mbyllura. “Është me të vërtetë një çështje për jetë a vdekje për kaq shumë (njerëz) – ne po flasim për miliona në Siri”.

Nëse këshilli nuk arrin një kompromis në mënyrë që të shmangë veton e mundshme nga Rusia dhe Kina, atëherë operacioni i ndihmës ndërkufitare që ndihmon rreth 3.4 milionë njerëz që jetojnë jashtë kontrollit të qeverisë në veriperëndim të Sirisë do të përfundojë më 10 korrik.

Kjo do të thotë se dërgimi i ushqimit, ujit të pastër, ilaçeve dhe vaksinave ndaj COVID-19ës do të bëhej shumë më i vështirë, në mos pothuajse i pamundur, për shkak të pengesave nga regjimi në Damask.

“Në mes të një pandemie, si mund të justifikojmë mbylljen e një rruge të besueshme të dërgimit të vaksinave?” u tha gazetarëve Ambasadorja amerikane Linda Thomas-Greenfield. “Si mund të justifikojmë lënien e fëmijëve të pafajshëm – ose dikë tjetër – pa ushqim, ujë të pastër dhe ilaçe? Përgjigja për këtë është e thjeshtë: Nuk mundemi. Duhet ta rinovojmë këtë mandat”.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button