fbpx
aktoret

Feston sot 64 vjetorin, e gjeni dot se cila është aktorja në fjalë? I urojmë mbarësi dhe një jetë të

Dana, u bëfsh 100 vjeçe e lumtur dhe plot suksese në skenë! Drande Xhaj, lindi më 13 Qershor 1957. Filloi punën si aktore profesioniste në Teatrin “ Migjeni“ në vitin 1978. Gjatë rreth 43 vitesh, Dana , interpretoi në 130 premiera me Estrades se Shkodres.

Dana e quan veten me fat që interpretuar përkrah mjeshtrave të medhej të humorit shqiptarë, si Tano Banushi, Paulin Preka, Zyliha Miloti, Jolanda Shala, Katerina Biga, Zef Dada, Bisnik Çinari etj. Dana, ka interpretuar në dy filma të Kinostudios, “Thirrja“ dhe “Shokët tanë të mirë“. Ka interpretuar në katër telekomedi.

Ka drejtuar dhjetra koncerte të ndryeshme dhe para katër vitesh ka interpretuar në monodramen e Fadil Krajës “Vajza me kukull“. Është një nga iniciatoret kryesore për rikthimin e teatrit të kukullave ku në të gjitha premierat, ajo eshtë protagoniste.

Dana është nderuar me titullin ” Mjeshtër i Madh”, me urdhërin “ Naim Frashëri“ nga Presidenti i Republikës. Është “Mirënjohja e qytetit“ në Shkodër.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button