fbpx
AktualitetKurioziteteLajme

HISTORIA E SHQIPTAREVE DHE HISTORIANET ME PAGESE

HISTORIA E SHQIPTAREVE DHE HISTORIANET ME PAGESE

Nga Përparim KABO –

Historia nuk eshte ajo qe tejkalon dasite moskuptimet apo sulmet personale mes atyre qe meren me historine.

Historia nuk shkruhet nga ata qe, si pa gje te keq thone:” ska me te mire se ne…”, dhe injorojne te tjere. .Ja, psh, per periudhen para pushtimit turk pse nuk kinsiderohet prof Aurel Plasari? Periudha e Skenderbeut pse nuk konsiderohet zonja Pranvera Novi Bogdani?

Per pavaresine dhe Ismail Qemalin, por edhe per vitet 20-30, pse nuk konsiderohet historiania Kaliopi Naska.

Njeri thote qe teza pellazgjike eshte romantike e shekullit 19 por X studjues i huaj i arkeologjise na bindi qe ka nje kulture te tille materiale te kesaj periudhe prandaj do ta shohim. Po si mendoni qe paskesh qene romantike kur Homeri thoshte Zeusi Pellazg kur ajo hapsire qe sot quhet Greqi e dikur Hellad me pare quhej Pellazgji…

Nje tjeter thote teza pellazgjike eshte parahistori…E pastaj cfare te pengon ta studiosh Koste Cekrezin, Vaso Pashen, Aref Mathieun etj., etj., te cilet kane shkruajtur per periudhen pellazgjike?

A nuk ishte Vaso Pasha qe shkruajti ne gjuhen frenge librin “E verteta mbi Shqiperine dhe Shqiptaret?”

Kush je ti qe meresh me mesjeten por jep verdiktin edhe per pellazgjine?.Historia kur shkruhet duhet te mbeshtetet ne disa parime epistemologjike si psh:

Vijimesia pellazgo-ilire-arberore-shqiptare.
Autoktonia dhe autenticiteti i popullit tone kultura traditat etniciteti kulturor dhe kontributet ne vendbanimet multikulturore.
Qenia si pjese e tre perandorive Romake Bizantine dhe Turko Osmane…per pothuaj 2000 vjete…dhe mosazgjesimi i popullit tone…identiteti historik multikulturor civilizimet kontributet dhe perfitimet.
Roli i gjuhes sone si elementi themelor identifikues.
Zhvillimi socioekonomik.
Raportet gjeoreligjioze dhe gjeopolitike.
Civilizimi perendimor dhe vendi e kontributi i popullit tone. Konvertimi dhe bashkejetesa fetare.
Demografia dhe shperndarja e popullit per shkak te pushtimeve. Arbereshet e italise arvanitasit e Greqise dhe arnautet e Turqise.
Periudha e Skenderbeut dhe civilizimi europian…
Kontributi i jezuiteve dhe franceskaneve ne gjuhesi dhe etnokulturen tone. E drejta zakonore dhe kultura juridike e shteterore…
Mendimi i perparuar dhe kontributet per kulturen botetore. Aftesite shtetformuese kontribute dhe mangesite. Luftrat boterore dhe realiteti shqiptar kontributet dhe qendrimet e institucionalizmit nderkombetar..etj etj
Nese ju vraponi ta shkruani kete liber historie thjesht se ato para doni ti ndani me njeri tjetrin kjo sjellje nuk u ben nder. Nuk e kuptoj kur thuhet do jete 2000 faqe po pse 2001 dhe jo 3999 apo 5005 faqe?!

Thuhet do e mbyllim brenda vitit 2023 po pse jo me 2024 apo 2025…historiani nuk punon me plan. Edhe dicka kam ndjekur diskutimet ne studiot televizive.

Thuhet qe do jete Historia e Shqiptareve e autoreve shqiptare. Por lihet si me nje ane fakti se po qe se ka referenca dhe burime arkivale mendimi nuk eshte vetem i autoreve

…Qe nga 2002 qe pati nje botim a ka nje liste cfare jane botuar rishtazi cfare jane zbuluar qe nuk diheshin nga studjuesit tane? Profesioni u’a njeh kete te drejte te shkruani historine e shqiptareve, po shqiptaret a ua besojne kete mision.

Nje here thoni nuk eshte zyrtare pastaj thoni eshte e Akademise jo po ka edhe autoret..

Faktologjia historike jo automatikisht eshte dokumenti arkival sepse dihet qe fallcifilimet me te medha me dokumente behen jo me fjale goje. Pra lypset referimi ne me shume se nje burim dhe me tej akoma interpretimi filozofik politik juridik ekonomik diplomatik demografik kulturor dhe antropologjik i mateteries historike

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button