fbpx
KurioziteteShendetesi

Ja çfarë ndodh me shëndetin tuaj nëse hani avokado çdo ditë!

Avokado, baktere, zorrë, sëmundje. Në shikim të parë, lidhja është delikate. Por në fakt, është një formulë shumë e rëndësishme shëndetësore. Shkencëtarët ishin në gjendje të matnin efektin e ngrënies së avokados çdo ditë në zorrët tona dhe rezultatet mund t’ju bëjnë të ndryshoni dietën tuaj.

Mirëqenia fizike dhe emocionale është një përparësi kështu që ja cilat lloje produktesh duhet të hiqen përherë nga lista juaj e blerjeve. Kombinimi i vakteve ushqyese, ushtrimeve të rregullta dhe një plani të menduar mirë për humbjen e peshës mund të mos jetë i mjaftueshëm për t’ju ndihmuar të hiqni kilogramë të tepërt.


Dhe nëse doni të flini më mirë gjatë natës, ka disa ushqime të tjera të zakonshme, si arrat që në të vërtetë mund t’ju ndihmojnë të flini më shpejt.
Ja ndikimi i avokados në shëndetin tuaj:

Zorra jonë është një botë me baktere.

Zorrët kanë numrin më të madh të baktereve në trupin tonë. Për më tepër, mund të ketë deri në 1000 lloje të ndryshme. Por mos u shqetësoni, shumica e tyre janë të mira për ne dhe parandalojnë zhvillimin e mikrobeve dhe infeksioneve. Normalisht, njerëzit kanë 4 herë më shumë baktere të dobishme sesa lloji i dëmshëm. Dhe shkencëtarët kanë gjetur një mënyrë për ta bërë këtë numër edhe më të madh.

Një përbërës sekret

Avokadot dolën të ishin një lojë ndryshuese. Studimi i ri ka zbuluar se ngrënia e këtij fruti çdo ditë ka një efekt pozitiv në traktin gastrointestinal. Ai jo vetëm rrit numrin e baktereve të dobishme dhe përmirëson florën e zorrëve, por gjithashtu zvogëlon acidet biliare dhe rrit acidet yndyrore dhe acetatin.

Çfarë do të thotë për shëndetin tonë?

Rezultatet treguan se përdorimi i përditshëm i avokados rrit larminë e florës së zorrëve. Dhe kjo, nga ana tjetër, rrit imunitetin dhe ju ndihmon të shmangni shumë sëmundje të rënda si kanceri, diabeti dhe sëmundjet kardiovaskulare. Gjithashtu ju ndihmon të shmangni çekuilibrat dhe irritimet e zorrëve.

Por, sa është e nevojshme avokado?

Ju nuk keni nevojë të hani një avokado të plotë çdo ditë. Gratë mund të provojnë të hanë 140 g, ndërsa burrat mund të hanë pak më shumë 175 g. Shtojeni atë në një vakt në ditë!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button