fbpx
BotaKurioziteteLajme

Qyteti që strehon më shumë miliarderë: Çdo 17 orë, botës iu shtua një miliarder

Qyteti që strehon më shumë miliarderë: Çdo 17 orë, botës iu shtua një miliarder

Pekini është shtëpia e më shumë miliarderëve se çdo qytet tjetër në botë, sipas listës së fundit vjetore të pasur të Forbes.

Kryeqyteti kinez shtoi 33 miliarderë vitin e kaluar dhe tani pret 100 të tjerë, tha revista e biznesit. Pekini kalon kështu Nju Jorkun, i cili pret 99 miliarderë dhe ka mbajtur “fronin” për shtatë vitet e fundit.

Rikuperimi i shpejtë i Kinës nga Covid-19, rritja e firmave të saj të teknologjisë dhe tregjeve të aksioneve e ndihmuan atë të fitonte vendin e parë.

Edhe pse Pekini tani ka më shumë miliarderë, vlera e kombinuar neto e miliarderëve të Nju Jorkut mbeti 80 miliardë dollarë, më e madhe se ajo e homologëve të tyre në Pekin.

Zhang Yiming, themeluesi i aplikacionit TikTok

Banori më i pasur i Pekinit ishte Zhang Yiming, themeluesi i aplikacionit TikTok dhe shefi ekzekutiv i firmës së tij mëmë ByteDance.

Ndërsa banori më i pasur i Nju Jorkut është Michael Bloomberg, me një pasuri me vlerë 59 miliardë dollarë.

Çdo 17 orë, botës iu shtua një miliarder

Kina, shtoi më shumë miliarderë në listë se çdo vend tjetër globalisht, me 210 të sapoardhur. Me 698 miliarderë gjithsej, Kina është gjithsesi pas Amerikës, e cila ende kryeson me 724 miliarderë.

Pekin

Gjysma e miliarderëve të rinj të Kinës e bënë pasurinë e tyre nga kompanitë prodhuese ose teknologjike, duke përfshirë miliarderen femër Kate Wang, e cila bëri pasuri marramendëse me cigare elektronike.

Sipas Forbes, pavarësisht pandemisë, një rekord prej 493 miliarderësh të rinj u bashkuan në listë vitin e kaluar ose afërsisht një miliarder i ri çdo 17 orë. India kishte numrin e tretë më të lartë të miliarderëve, me 140.

Jeff Bezos, themeluesi dhe shefi ekzekutiv i Amazon, mbetet personi më i pasur në botë për të katërtin vit radhazi. Pasuria e tij neto u rrit me 64 miliardë dollarë në 177 miliardë dollarë vitin e kaluar.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button