fbpx
AktualitetLajme

Merret vendimi: Ja kur rinisin fluturimet në Rinas

Merret vendimi: Ja kur rinisin fluturimet në Rinas

Punonjësit e aeroportit të Rinasit kanë njoftuar se udhëtimet në të gjitha shtetet do të nisin pas orës 17:00, raporton A2cnn.

Fluturimet në Aeroportin “Nënë Tereza” janë pezulluar që prej ditës së djeshme, për shkak të protestës së kontrollorëve që kundërshtuan uljen e pagës.

Paraditen e sotme, në orën 10:00, ishte parashikuar të kishte një fluturim drejt Bergamos, por u anulua. Në kullë nuk ka ende kontrollorë.

Aktualisht në ambientet e aeroportit ka një numër të madh udhëtarësh që presin të fluturojnë në destinacione të ndryshme.
Pjesa më e madhe e kontrollorëve ajrorë të shoqëruar në polici një natë më parë janë liruar nga ambientet e Drejtorisë së Policisë së Tiranës.
Nga 24 persona në total të shoqëruar, kanë mbetur vetëm 3: Armando Fezga, kreu i Sindikatës së Kontrollorëve Ajrorë, Flora Ndreca, me pozicion pune përgjegjëse turni dhe Muhin Mezini.
Sipas avokatit të tyre, Rezart Kthupi, të gjithë kontrollorët u intervistuan dhe pasi kanë dhënë shpjegime për situatën janë lënë të lirë. Ai shtoi se nuk ka akuza të ngritura, ndërsa e quajti të pakuptimtë faktin që prokuroria ka nisur hetimet për “shpërdorim detyre”, për faktin se punonjësit e Albcontrol nuk janë pjesë e administratës publike.

Shpërndaje:

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button