fbpx
Bota

Protestuesit bllokuan autostradën pas vendimit të qeverisë, ministri italian: Ndryshim në buxhetin e shtetit

Një ditë pas protestave masive në Itali, në lidhje me hapjen e pjesshme të bizneseve, ka reaguar minstri italian, Luigi Di Maio.

Në fjalën e tij, Di Maio u shpreh kundër dhunës dhe se sipas tij përdorimi i saj duhet të dënohet gjithmonë, duke shtuar se në këto protesta punëtorët demostruan se zëri i tyre duhet të dëgjohet.

Ai theksoi se duhet një ndryshim i ri i buxhetit dhe një dekret për bizneset e vogla.Protesta u zhvillua të martën nga operatorët e tregut, pronarët e bareve, restoranteve si edhe pronarët e palestrave.

Protestuesin ishin kundër qeverisë pasi prej 5 javësh të vendosur në zonën e kuqe kishin të bllokuar aktivititetin e bizneseve. Ditën e djeshme të revoltuar , bllokuan autostradën A16 Napoli-Canoa dhe Caserta Sud.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button