fbpx
LajmePolitika

Kandidati i PD: Më 25 prill do përleshemi fizikisht si mbështetësit e Donald Trump në SHBA, nëse kemi dyshime se po na vjedhin

 

Kandidati i PD: Më 25 prill do përleshemi fizikisht si mbështetësit e Donald Trump në SHBA, nëse kemi dyshime se po na vjedhin

Kandidati i Partisë Demokratike në Dibër, Kreshnik Çollaku, kërcënon se nëse do ketë probleme me votën, ai bashkë me stafin e tij elektoral do organizojë rezistencë. Këtë deklaratë Çollaku e bëri gjatë emisionit “Dekalog” të gazetarit Roland Qafoku në RTSH 24. Më poshtë pjesë nga deklarimet e Kreshnik Çollakut.

Në vitin 2016, në zgjedhjet e pjesshme në Dibër pati probleme. Sa siguri jepni që ai skenar të mos përsëriten më 25 prill?

Nuk ka asnjë shans të përsëitet ajo që ndodhi.

Përse e jepni këtë siguri?

Sigurisht që ka tundime për të ripërsëritur të njëjtat ngjarje. Personazhet janë po të njëjtët. Mekanizmat po të njëjtat.

Janë tërhequr ata apo është presioni juaj pozitiv?

Jo nuk janë tërhequr. Ata janë aktivë. Janë atje.

Por cfarë?

Ne kemi marrë masat që të organizojmë një rezistencë dhe një presion njerëzor.

Çfarë rezistence, se ju nuk do merrni armët?

Kjo rezistencë dhe presion njerëzor do jetë i përballueshëm për këdo që do tentojë të prekë votat.

Unë i njoh energjitë tuaj, por si do ta mbrosh votën?

Jam I drejtëpërdrjetë. Kush tenton, kush do tentojë në qarkun e Dibrës të prekë votat, do mbetet brenda kutisë. Nuk do dalë dot nga kutia.

Kjo është figurative. Ma thuaj pak më shqip.

Votat, qytetarët dhe banorët e Dibrës, demokratët, opozitarët por edhe socialistët e ndershëm do ti mbrojnë fizikisht ashte siç mbrohen votat. Dhe e drejta për të zgjedhur dhe për t’u zgejdhur në çdo vend demokratik të botës. Në SHBA kemi parë se si regon populli kur mendon se vidhen zgjedhjet. Që të mos ketë ngjarje të tilla në qarkun e Dibrës më mirë ustallarët e vjedhjes së votave t’i rrinë larg kësaj aventure se mund të lënë duart brenda.

 

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button