fbpx
BotaEkonomiKurioziteteLajme

Vdes “babai” i Euros, kush ishte Zeusi i Ekonomisë

Vdes “babai” i Euros, kush ishte Zeusi i Ekonomisë

Robert A. Mundell, fitues i Çmimit Nobel për Ekonominë, teoritë e të cilit hapën rrugën për financat globale dhe ekonominë ndërkombëtare të epokës moderne, dhe njeriu që ndihmoi në krijimin e Euros, u nda nga jeta në moshën 88-vjeçare.

 

Ai jetonte në Siena të Italisë, bashkë me të shoqen, në një pallat të epikës së Rilindjes, të cilin e kishte rikonstruktuar. Bashkëshortja, Valerie Natsios-Mundell, tha se shkaku i vdekjes ishte kanceri në mëlçi.

 

I lindur në Kanada, Profesor Mundell fitoi Çmimin Nobel për Ekonominë në vitin 1999 për “analizën e politikave monetare dhe fiskale nën ndikimin e kursit të ndryshëm të këmbimit dhe për analizën e zonave optimale të kartëmonedhave”.

 

Puna e tij, e zhvilluar kryesisht në SHBA, në vitet 1950-60, ishte shumë e përparuar për kohën. Ai njihet si “babai i Euros”, pasi ishte njeriu që inkurajoi kombet e ndryshme europiane të hiqnin dorë nga monedhat e tyre dhe të bashkoheshin në një monedhë të përbashkët.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button