fbpx
BotaKurioziteteLajmeShow-Biz

Ja cili qytet Shqiptar u shpall i 2-ti më i bukur në botë, do të mbeteni pa fjalë

Ja cili qytet Shqiptar u shpall i 2-ti më i bukur në botë, do të mbeteni pa fjalë

Gjithmone ju kemi informuar dhe vazhdimisht lexojme mbi qytetet më të bukura në botë, të cilat duhet t’i vizitoni të paktën një herë në jetë. Por ndryshe nga heret e tjera kësaj here sugjerimet tona drejtohen nga Shqipëria jonë e bukur, e më saktë Berati.

Duke bërë një përshkrim te Beratit, agjenzia japoneze shkruan: “Mangalemi, qyteti i vjetër i Beratit, shtrihet në brigjett e Osumit dhe është pjesë e trashëgimisë botërore.

Në periudhën e mesjetës ishte qytet kufitar i Perandorisë Bizantine, fakt që e dëshmon edhe kalaja e qytetit”. Shtëpitë e ndërtuara njëra mbi tjetrën, që asnjë piktor s’do t’i vendoste dot aq bukur, i kanë dhënë emrin Beratit: “Qytet i një mbi një dritareve”.

Rrugicat e shtruara me kalldrëm, ku mjeshtrit beratas punimin e gurit ua kanë lënë trashëgim brezave më të rinj. Muret e shtëpive janë të ndërtuara me gurë të skalitur dhe shkëlqejnë nga bardhësia e gëlqeres,ditorja./lajmefed.com

.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button