fbpx
BotaKurioziteteLajme

Shefes së Bet365 i del rroga 1.2 milionë dollarë në ditë, 654.5 milionë në vit

Shefes së Bet365 i del rroga 1.2 milionë dollarë në ditë, 654.5 milionë në vit

Shefes së firmës së lojërave të fatit Bet365 i është dhënë epiteti i së parës për pagën më të madhe në historinë e korporatave në Mbretërinë e Bashkuar.

Drejtorja e Grupit Bet365 – që besohet të jetë themeluesja dhe aksionerja e shumicës Denise Coates CBE – morinjë pagë prej 421 milion £ në vitin që përfundon me 29 Mars.

Ajo gjithashtu fitoi 48 milion £ si dividentë, duke e çuar pagën e saj totale në 469 milion £ (645.5 milionë dollarë)

Kompania tha se pagesat ishin “të përshtatshme dhe të drejta”, pavarësisht shitjeve që ranë në firmë vitin e kaluar.

Por grupi i fushatës Qendra e Lartë e Pagesave tha se ishte “jashtëzakonisht e paefektshme për individët e vetëm për të grumbulluar pasuri në këtë mënyrë”.

Zonja Coates, e cila themeloi uebfaqen Bet365 20 vjet më parë në Stoke-on-Trent, ka qenë shefja më e paguar në Britaninë e Madhe për disa vjet.

Ajo është gjithashtu një nga gratë më të pasura të Britanisë dhe një filantropiste kryesore, duke dhuruar miliona përmes Fondacionit Denise Coates.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button