fbpx
BotaKurioziteteLajme

Himni dhe emri i Kosovës të ndaluara në televizionin shtetëror spanjoll sonte në ndeshjen Spanjë-Kosovë

Himni dhe emri i Kosovës të ndaluara në televizionin shtetëror spanjoll sonte në ndeshjen Spanjë-Kosovë

Televizioni Publik i Spanjës, TVE, do ta ndërpresë transmetimin në çastin kur himni shtetëror i Kosovës të këndohet në Sevillë para takimit të Grupit B kualifikues për Kupën e Botës mes Spanjës dhe Kosovës.

 

Për më tepër, komentatorët e televizionit shtetëror spanjoll e kanë të ndaluar ta përmendin fjalën Kosovë gjatë komentimit të ndeshjes, sipas mediave spanjolle, raporton Gazeta Express, përcjellë KultPlus.

 

Spanja dhe Kosova do të përballen sonte në orën 20:45, në rrethin e tretë të Grupit B kualifikues për Botërorin e Katarit në stadiumin “La Cartuja” në Sevillë.

 

Kjo ndeshje do të transmetohet nga TVE si televizion publik por me kufizime të dukshme, siç është mostransmetimi i himnit shtetëror të Kosovës dhe shmangia e fjalës Kosovë kur t’i drejtohen ekipit kombëtar të Kosovës.

 

E gjithë kjo për shkak se qeveria e Spanjës nuk e njeh pavarësinë e shtetit të Kosovës.

 

Sipas të përditshmes spanjolle, MARCA, komentatorët e TVE do t’i drejtohen ekipit të Kosovës si “Federata e Futbollit e Kosovës”.

 

Ndeshja e sotme është në qendër të polemikave diplomatike mes Kosovës dhe Spanjës.

 

Spanja është njëra prej tri kombëtareve në grupin e dardanëve, bashkë me Greqinë dhe Gjeorgjinë, që s’e njohin pavarësinë e Kosovës. Për më tepër vendi iberik është kundërshtar i zëshëm i pavarësisë se shtetit më të ri evropian, kryesisht për shkak të Katalonjës, rajonit të vet verilindor, e cila kishte votuar unanimisht në një referendum në vitin 2017 për t’u pavarësuar nga Spanja.

 

Polemikat nisën kur Federata e Futbollit e Spanjës e quajti territor Kosovën dhe mediat spanjolle pretenduan se Spanja nuk do të pranonte që himni shtetëror i Kosovës të luhej në stadium para ndeshjes e as flamuri i saj të valëviste gjatë ndeshjes.

 

Federata e Futbollit e Kosovës i reagoi duke e kërcënuar se nuk do të luante nëse simbolet e saj shtetërore nuk do të respektoheshin. Pas një bisede mes krerëve të dy federatave dhe UEFA-s, Spanja u detyrua të pranojë që ndeshja të zhvillohet në bazë të rregullave të UEFA-s e FIFA-s.

 

Por përveç mediave spanjolle që shpesh në shkrimet e tyre madje nuk ia shkruanin as emrin Kosovës, federata spanjolle ka bërë çmos t’i shmangët sa më shumë përmendjes së Kosovës në njoftimet e saj, sidomos në konferencë për media një ditë para ndeshjes.

 

Ajo i është drejtuar Kosovës si “ekipi kosovar”, ndërsa trajneri i furisë së kuqe Luis Enrique iu ka drejtuar Kosovës vetëm si “përfaqësuese”.

 

Qëllimi i federatës spanjolle dhe mediave në Madrid për ta mënjanuar emrin e Kosovës kanë qenë të dukshme.

 

Presidenti i FFK-së, Agim Ademi, të martën e paralajmëroi Spanjën se do ta tërheqë ekipin dardan nga fusha në Sevillë nëse simbolet e shtetit të Kosovës nuk respektohen të mërkurën mbrëma. /GazetaExpress/ KultPlus.com

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button