fbpx
AktualitetLajmePolitikaShqiperia

Çelet fushata zgjedhore. Avantazhet dhe disavantazhet e Ramës dhe Bashës

Partia Socialiste dhe Partia Demokratike do të hapin zyrtarisht sot fushatën elektorale për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit.

Dritan Hila ka komentuar në “Top Talk” avantazhet dhe disavantazhet e Edi Ramës dhe Lulzim Bashës duke përmendur pandeminë, ekonominë dhe mënyrën se si bëhet propagandë.

Dyrnjaja: Sot çelet fushata zgjedhore. Rama duket se e ka marrë të gjithë peshën me vete, po kërkon vaksina gjithandej, nuk ka dy rrugë, vetëm do ia dalim thotë. Minutë pas minute vijnë njoftime për sigurimin e vaksinës. Duket se po e kthen në avantazh, apo është propagandë?

Hila: Unë mendoj që menaxhimi i pandemisë ka qenë ndër më të mirët që mund të bëhet në kushtet e një vendi, i cili nuk ka kapacitete spitalore të perëndimit. Gjithsesi, mungesa e vaksinave ka bërë që në njëfarë mënyrë faji t’i bjerë qeverisë, por e shohim që edhe qeverisja gjermane dhe italiane janë problematika me furnizimin. Në kohën që Rama arrin të sigurojë 1 milionë e disa vaksina, patjetër që kemi një avantazh të Ramës dhe do përkthehet në terren sepse ky muaj ka për të qenë shumë i mirë për vaksinimin e popullatës.

Shikohet shqetësimi i opozitës sepse që tani kemi fjalë për mossigurimin e vaksinës. Ka një shqetësim nga ana e opozitës që është në favor të Ramës dhe pa dyshim gjithçka është politikë. Dhe vaksinimi është politikë dhe Rama do ta shfrytëzojë këtë.

Dyrnjaja: Opozita ka qenë gati në front të gjerë duke denoncuar gjithçka për gjithçka në të gjitha aspektet në raport me ekonominë. Një kartë e humbur elektorale për Ramën? Mund ta përmendë si sukses ekonominë duke përjashtuar tërmetin dhe gjitha gjërat e paparashikuara?

Hila: Gjithë akuzat e opozitës bëhen duke u nisur nga raportet e Bujar Leskajt, i cili ka qenë kryetar i kontrollit të lartë të shtetit dhe sot është në listën e PD. Se sa të besueshme mund të jenë këto akuza… Këta janë njerëzit që janë përballë Ramës me të mirat e të këqijat e tyre. Ekonomia ka probleme, fillon sepse e gjithë bota është në krizën e pandemisë.

Dyrnjaja: Mungon një ballafaqim Rama Basha, çfarë është kjo lloj politike?

Hila: Cfarë do thonë. Megjithatë duke ulur Ramën përballë Bashës në një kakofoni sepse në debatet shqiptare, gjithmonë fiton ai që bërtet më shumë por këto nuk kanë asnjë vlerë.

Dyrnjaja: Si e ke parë mënyrën si po qasen të mëdhenjtë në raport me propagandën? I vlen Ramës ky lloj makijazhi me Ndrenikën, Bozon, Çomon?

Hila: Ndrenika nuk është një njeri me ndjenja? Nuk beson diku? Nuk është një njeri i cili ka intelektin e nevojshëm të bëjë dallimin mes njërit dhe tjetrit? Çfarë do më tepër? Ndrenika ka një emër shumë të madh. Në krahun tjetër është njëri që shumëzon 7*7, e bën natën ditë. Edhe ai e bën reklamën.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button