Lajme

ZYRTARE/ Këta janë emrat e ministrave të propozuar nga Albin Kurti për formimin e qeverisë së re

ZYRTARE/ Këta janë emrat e ministrave të propozuar nga Albin Kurti për formimin e qeverisë së re

Ka nisur seanca plenare për formimin e qeverisë së re në Kuvendin e Kosovës.

 

Albin Kurti është propozuar nga Lëvizja Vetëvendosje si kryeministër i ardhshëm, ndërkohë që Kurti ka depozituar edhe listën me emrat e ministarve të propozuar për qeverinë e re.

 

Në qeverinë “Kurti 2” do të jenë disa nga ministrat e qeverisë së parë të Albin Kurtit, ndërkohë që kaq vend edhe për ministra nga komuniteti serb.

 

Ministrat e propozuar nga Albin Kurti:

 

Zëvendëskryeministër i parë – Besnik Bislimi

 

Zëvendëskryeminstër i dytë dhe Minstër i Jashtëm – Donika Gërvalla;

 

Ministër i Financave – Hekuran Murati

 

Ministër i Punëve të Brendshme – Xhelal Sveçla.

 

Ministër i Shëndetësië – Arben Vitia

 

Ministër i Arsimit – Arbërie Nagavci;

 

Ministër i Kulturës – Hajrullah Çeku

 

Ministër i Ministrisë së Administrimit te Pushteti Lokal – Elbert Krasniqi;

 

Ministër i Mjedisit dhe Infrastrukturës – Liburn Aliu

 

Ministër i Bujqësisë – Faton Peci;

 

Ministër për Komunitete dhe Kthim – Gorna Rakiq;

 

Ministër i Mbrojtjes – Armen Meha

 

Ministër i Zhvillimit Rajonal – Fitim Damka

 

Ministre e Ekonimisë – Artan Rizvanolli

 

Ministre e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tegëtisë – Rozeta Hajdari

 

Ministër i Punëve të Brendshme – Xhelal Sveçla.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button