fbpx
DiasporaKurioziteteLajmeShow-Biz

Opinion nga Gentjan Rizo: Bijte e Shqipes !!!Bijte e Shqipes !!!

Bijte e Shqipes !!!

 

Dashuria per  Atdheun te mban gjalle. Dhe ne jemi gjalle fale ketij kombi qe Zoti  dhe shpirti krenar i Shqiptarit e ruajti sovran nder shekuj. Krenohemi me rrenjet tona Ilire, duke  i treguar mbare botes madheshtine tone. Krenohemi me token tone magjepsese, me traditat tona qe kane frymezuar nje bote te tere.

Krenohemi me kulturen tone qe ka bere jehone ne cdo cep te globit.

Bijte e nenes Shqiperi jane kudo me dashurine  dhe respektin per kete toke qe po i pret me krahet hapur. Bijte e Shqipes i njeh mbare bota. I njeh Europa kur kujton Gjergj Kastriot Skenderbeun. E njeh Afrika kur kujton shpirtin e madherishem te Nene Terezes.

E njeh  Azia me Pashko Vasen  dhe me Ataturkun ku hodhi bazat per formimin e Turqise. Na njeh America me kulturen tone te jashtezakonshme klerikale me Nolin, Fishten dhe Deraden. Na njohin me Rilindasit tane te ndritur me vellezerit Frasheri dhe Ismail Qemalin

Po na njeh edhe me Isa Boletini, Cercis Topullin e Avni Rustemin. Keta jane bijte e Shqipes. Nena Shqiperi o sot o kurre ka nevoje qe bijte e diaspores te  kthehen ne token e dashur. Ti rikthejne buzeqeshjen dhe respektin qe kjo Zonje e Rende meriton. Diaspora ka treguar qe kur eshte e bashkuar dhe ka vullnete mund te beje mbrekullira.

Qe nje dite Nena Shqiperi te therase me plote gojen : Bijte e mi u kthyen!!!

Opinion nga Gentjan Rizo

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button