fbpx
BotaKurioziteteLajme

Ky imazh i kapur më 12 nëntor 2017 nga Nënkoloneli i Marinës amerikane Junior Grade

Ky imazh i kapur më 12 nëntor 2017 nga Nënkoloneli i Marinës amerikane Junior Grade James Griffin përshkruan një pamje të mrekullueshme dhe shumë të rrallë ku tre aeroplanmbajtëse të SHBA-së veprojnë së bashku. Duke u nisur nga lart – poshtë, aeroplanmbajteset janë: USS Nimitz, (një nga anijet luftarake më të mëdha në botë), USS Ronald Reagan dhe USS Theodore Roosevelt. Të tre anijet kishin në bord një total prej 200 avionësh. Ushtria amerikane rallë ka dislokuar tre aeroplanmbajtëse në të njëjtin rajon.
Imazhi është marrë në Paqësorin Perëndimor për ti dërguar një mesazh të drejtpërdrejtë Koresë së Veriut në lidhje me fuqinë detare amerikane në rajon në një paralajmërim të dukshëm për të penguar programin bërthamor dhe balistik të saj.
Gjatë udhëtimit tre-ditor, anijeve amerikane iu bashkuan edhe disa anije nga Korea e Jugut dhe nga Japonia.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button