fbpx
LajmeShendetesi

Doktori Konstaton: Nëse doni të forconi maksimalisht imunitetin tuaj, hani këto 3 ushqime çdo ditë!

Doktori Konstaton: Nëse doni të forconi maksimalisht imunitetin tuaj, hani këto 3 ushqime çdo ditë!

“Tre artikuj të cilët janë kryesorë për zhvillim
të shëndetshëm të këtyre baktereve janë:
çaji i gjelbër, shega dhe belushi”, zbuloi Dr. Mark Hyman. “Secili nga këta artikuj është i pasur me fitokimikate, përmbajnë tanin, flavonole, antocianinë, të cilat kanë veprim të shkëlqyeshëm antioksidues.

Gjithçka që është e nevojshme për ndërtimin e imunitetit të fortë gjendet në këto ushqime.

Ekzistojnë lloje “të panumërta” të baktterevee në sistemin tonë të tretjes, dhe nutricioniistët thonë se duhet t’u kushtoni vëmendje të veçantë ushqimeve që i përshtaten njërit prej tyre, dhe ky është baktterii akkermannsia muciniphila.

Ky baktteer është shumë i rëndësishëm në ruajtjen e shëndetit të të gjithë organizmit, veçanërisht të shëndetit të mukkozës, e cila është një pengesë midis sistemit tonë të tretjes dhe pjesës tjetër të organizmit. Kur mukooza është e shëndetshme, nuk ka rreziik nga bakttereet dhe grimcat e patretura të ushqimit dhe nga arritja e tyre në gj ak.

Propozimi i mjekut është që për kafjall të hani qull tërshëre me shtesa belushi dhe shege dhe bashkë me të të pini një filxhan çaj jeshil. Në këtë mënyrë turpit do t’i siguroni të gjitha materiet e domosdoshme për forcim të sistemit të imunitetit.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button