fbpx
BotaKurioziteteLajmeShow-Biz

Vatikani merr vendim: Priftërinjtë nuk lejohen të bekojnë lidhje apo martesa të së njëjtës gjini

Vatikani merr vendim: Priftërinjtë nuk lejohen të bekojnë lidhje apo martesa të së njëjtës gjini

Vatikani njoftoi të hënën se priftërinjtë dhe zyrtarë të tjerë të Kishës Katolike nuk mund të bekojnë lidhje apo martesa të të njëjtës gjini dhe se bekime të tilla nuk janë të ligjshme nëse bëhen, transmeton Express, përcjellë KultPlus.

Zyra Doktrinore e Vatikanit, Kongregata për Doktrinën e Besimit (CDF), e mori vendimin në përgjigje të pyetjeve dhe lëvizjeve në disa famulli për të lejuar bekime të tilla për të mirëpritur katolikët homoseksualë, duke qenë se Kisha nuk lejon martesa mes gjinive të njëjta.

Papa Françesku miratoi vendimin, tha CDF, duke shtuar se “nuk ka për qëllim të jetë një formë e diskriminimit të padrejtë, por një kujtesë e së vërtetës së ritit liturgjik”.

Thuhet se bekime të tilla nuk lejohen edhe pse ato “motivohen nga një dëshirë e sinqertë për të mirëpritur homoseksualët” dhe për t’i ndihmuar ata të rriten në besim.

Në vendimin e CDF-së thuhet se pasi martesa midis një burri dhe një gruaje është një sakrament dhe bekimet lidhen me sakramentin e martesës, ato nuk mund të shtrihen në çiftet e të njëjtës gjini.

“Për këtë arsye, nuk është e lejueshme të bekosh një marrëdhënie ose partneritet, qoftë edhe të qëndrueshëm, që përfshin aktivitete seksuale jashtë martese (dmth., Jashtë bashkimit të pazgjidhshëm të burrit dhe gruas), siç është rasti me bashkimin e të njëjtës gjini”, thuhet në vendim. /express/

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button