BotaKurioziteteLajme

Nga ushtar sovjetik në listën e njerëzve më të pasur në botë

Nga ushtar sovjetik në listën e njerëzve më të pasur në botë

Futbolli europian ka ndryshuar shumë vitet e fundit. Sot, presidentë të klubeve janë njerëz që nuk kanë aspak lidhje me historinë e klubeve që blejnë. Njëri prej tyre është edhe protagonisti i këtij lajmi. Ai është president i një prej skuadrave më të mira të kampionatit anglez dhe Evropës.

Bëhet fjalë për Roman Abramovich, miliarderi rus i cili falë parave të fituara nga nafta u bë pronar i Chelsea në vitin 2003. Duke përfituar nga kriza e rëndë që kishte përfshirë klubin londinez, Abramovich bleu yje (Makelele, Verón apo Drogba) për të ngritur ekipin blu në nivele që nuk i kishte arritur kurrë më parë.

Por, origjina e Abramovich është e njëjtë me atë të çdo rusi të periudhës së viteve ’60 dhe ’70.

https://twitter.com/FCTimeNations?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1367119327036661767%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Famericaneye.al%2Fnga-ushtar-sovjetik-ne-listen-e-njerezve-me-te-pasur-ne-bote%2F

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button