fbpx
KurioziteteLajme

Çmontohet rrjeti ‘më i madh’ i kokainës në Madrid! 12 në pranga, sekuestrohen 600 kg kokainë

Çmontohet rrjeti ‘më i madh’ i kokainës në Madrid! 12 në pranga, sekuestrohen 600 kg kokainë
Policia spanjolle tha të dielën se kanë arrestuar 12 persona si pjesë e një operacioni që çmontoi rrjetin më të madh të shpërndarjes së kokainës në Madrid. Policia sekuestroi 600 kilogramë kokainë nga kontrabandistët që u arrestuan, duke e përshkruar organizatën si “të dhunshme”.
Trafikantët e dyshuar të drogës jetonin në shtëpi luksoze dhe kishin automjete të kushtueshme. Policia sekuestroi 20 automjete, përfshirë një me vlerë prej më shumë se 250,000 €. Gjashtë automjete kishin ndarje të posaçme për të transportuar drogë.
Policia gjithashtu konfiskoi rreth 700,000 € në para cash dhe një arsenal armësh. Operacioni u krye në bashkëpunim me Policinë Kombëtare Kolumbiane dhe arrestimet ndodhën në qytete të shumta spanjolle duke përfshirë Badajoz, Guadalajara, Madrid, Malaga dhe Valencia.

Kreu i grupit ishte një burrë me origjinë marokene, tha policia kombëtare e Spanjës, dhe trafikanti i dyshuar i drogës punoi me dy vëllezërit e tij. Midis të arrestuarve ishte një avokat që kryente punë të ndihmës juridike me pagesë, këshillonte për çështje të pastrimit të parave dhe ekzekutonte transaksione me kokainë.
Hetimi filloi në fillim të vitit 2020 përreth individëve në Madrid dhe Malaga. Operacioni i tyre i drogës përfshinte blerjen e plantacioneve të mëdha të marihuanës dhe trafikimin e drogës në Holandë dhe Evropën Qendrore./abcnews.al

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button