fbpx
EkonomiLajmeShendetesi

USHQIMI I DUHUR PËR DARKË PËR NJË GJUMË TË MIRË

USHQIMI I DUHUR PËR DARKË PËR NJË GJUMË TË MIRË

Ndër ushqimet e sugjeruara për të fjetur gjumë të qetë është orizi. Kjo në fakt ka një indeks më të lartë glicemik që stimulon triptofanin, një proteinë që stimulon prodhimin e serotoninës që nga ana tjetër është një nga rregullatorët e gjumit.

Kjo u konfirmua nga një studim japonez i kryer nga Universiteti Mjekësor Kanazawa i cili, pasi analizoi zakonet e 1,800 japonezëve midis 20 dhe 60 vjeç, zbuloi se ata që hanin oriz për darkë në vend të llojeve të tjerë të karbohidrateve kishin një cilësi më të mirë pushimi.

Për këtë arsye, ngrënia e orizit në mbrëmje mund të jetë një zakon i mirë për të filluar të flini më mirë. Edhe më mirë kur shoqërohet me marule ose lakër, të njohur për vetitë e tyre qetësuese.

Një shembull mund të jetë një tas oriz me pulë dhe marule të gatuar ose një pjesë e vogël rizoto me lakër, me vaj ulliri ekstra të virgjër dhe djathë parmixhano. Në këtë mënyrë ju do të jeni në gjendje të flini më mirë pa ndikuar në figurë apo shëndet.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button