fbpx
Lajme

Shkrimtarja shqiptare, Denata Ndreca mbanë fjalim në Senatin Italian

Shkrimtarja shqiptare, Denata Ndreca mbanë fjalim në Senatin Italian

Shkrimtarja shqiptare Denata Ndreca ka mbajtur një fjalim prekës dedikuar të gjithë femrave që janë viktima të dhunës, në Senatin e Republikës së Italisë, fjalim ky që u duartrokit nga të pranishmit në sallë.

“Kam dashur të sjell sot një rrëfim, një shkrim që sjell historinë e të gjithë atyre grave që në emër të dashurië janë vrarë. Kemi bërë shumë rrugë. Herë të lodhura, herë të lumtura, jemi ndaluar në një cep të tokës, kemi humbur rrënjët tona, kemi qarë nën buzëqeshje, në emër të një fëmije, në emër të një dashurie. Jemi ndrydhur në frikën tonë, përpara një porte gri. Kemi shpresuar të harrojmë, duke mbajtur përbrenda të gjithë të keqen. Vazhdonim të tërhiqeshim pas një gjëje që e denim shumë mirë që nuk kishte shpresë. Kemi ëndërruar edhe të arratisemi nga realiteti, qoftë edhe për një minutë. Kemi duruar fyerje të shumta vetëm se kemi thënë të vërtetën. Kemi shtrënguar fort dhëmbët, kur bukë për ne nuk kishtë më. Kemi vdekur disa herë nën cërcafë kur duart e atij personi nuk donim t’i ndjenim më. Kemi duruar shumë…dhe kur një ditë donim të dashuronim sërish, cmimi që na u desh të paguanim ishte shumë i lartë.”

Denata Ndreca lindi në Shkodër dhe kreu atje studimet e larta. Gazetare, përkthyese dhe poete, ka botuar në Shqipëri disa vëllime poetike dhe libra për fëmijë. Veprat e saj janë vlerësuar me tituj e çmime kombëtare dhe ndërkombëtare, janë përkthyer në disa gjuhë të huaja dhe përfshirë në antologji të ndryshme letrare. Është pjesë e lidhjes së 17 akademikëve të artistëve dhe shkrimtarëve “Pergola Arte Firenze”./ KultPlus.com

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button