fbpx
BotaLajme

Sot, një vit më parë/ Dy rastet e para Covid që tronditën Shqipërinë, babë e bir infektohen në Tiranë

Sot, një vit më parë/ Dy rastet e para Covid që tronditën Shqipërinë, babë e bir infektohen në Tiranë
Ka qënë si sot një vit. Të gjithë e kujtojmë shumë mirë ankthin që shkaktoi lajmi i dy rasteve të para me Covid 19, në zonën e Selitës në Tiranë. Më 8 mars 2020, Shqipëria konfirmoi dy rastet e para me Koronavirus, një baba dhe një djalë, të cilët kishin ardhur nga Firence.
Në të njëjtën ditë, qeveria ndaloi të gjitha fluturimet dhe tragetet që vinin nga zona veriore e Italisë deri më 3 prill. Qeveria gjithashtu mbylli shkollat për dy javë, urdhëroi ndalimin e të gjithë grupimeve të njerëzve si dhe i kërkoi federatave të sporteve të pezullonin aktivitetet. Ogerta Manastirliu, ministrja e Ministrisë së Shëndetsisë, njoftoi që çdo person që hyn në Shqipëri nga zonat me karantinë të Italisë duhet të vetë-izolohet, ose do të ndëshkoheshin.
Pas një viti të gjithë e dimë çfarë ka ndodhur.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button